“Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun”

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya Esenlik Bilimleri Üniversitesi, Hacı Bektaş-i Ege Derneği ve Kütahya İl Müftülüğü alay malay organize ettiği ‘ilişki lokması’ programı ülke protokolü ve vatandaşların katılımıyla belediye bahçesinde gerçekleşti.

Kütahya Belediyesi bahçesinde gerçekleşen programın açılışında konuşan Hacı Bektaş-i Veli Derneği Başkanı Niyazi Toğan yaptı. Toğan, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Kütahya Uray Başkan Vekili Abdullah Damcı ise konuşmasında irtibat beraberlik mesajı verdi. Başkan Vekili Damcı, “Bugün belediyemizin ikamı olan irtibat lokması ve devlet müftülüğümüzün ikramı olan alaca aş vesilesiyle bir araya geldik. Davetimize icabet eden mecmu konuklarımıza teşekkür ediyor, kıvrak geldiniz sefalar getirdiniz diyorum. Aşure Ayı Orucunun Hz. Adem’den başlayarak tamlık peygamberlerin yerine getirdikleri bir perestiş kendisine bilinmektedir. Peygamberimizin torunu, İslam’ın kılıcı, ilmin kapısı Hz. Ulvi ve Peygamberimizin kızı, Hz. Fatma annemizin evladı, Hz. Hüseyin kalkmak üzere 72 mazlumun şehit şahadetleri tıpkı yastır. Bundan dolayı aşure ayı orucunun farklı aynı adı üstelik müstevi matemdir. Lokma, insanların kendi emeğini alay malay yaşadığı insanlarla paylaşmasıdır. Bunun amacı benlikten, beycilikten boşanmak ve gelişigüzel yaşadığı toplumun tıpkısı parçası olabilmektir. Gayrı bire bir liyakat ile zincirin aynı parçası olabilmektir. İşte bugün, bu vesile ile herhangi bir kesimi birbirinden kıymetli toplumumuzu ayrımsız araya getirebilmek, siz kıymetli halkımızla bir olmak, bağlantı başlamak ve bağlantı lokmamızı paylaşabilmek üzere buradayız. Yapılan cemi ibadetlerin akseptans olmasını diliyor, etkinlikte emeği güzeşte ve burada kâin herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DOĞRU Parti Kütahya Saylav Ceyda Sakil Erenler, “Bağlantı lokmamız birliğimize ve beraberliğimize vasıta olmasını Cenab-ı Allah’tan yalvarma ediyorum. Ilişki lokması organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Gazel: “Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun”

Programda kayran düz TBMM Meclis Katip Üyesi, SELIM Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Muharrem ayı tarihimiz açısından, Anadolu topraklarının tarihi açısından ve İslam tarihi açsından çokça cesim tıpkı aydır. İslam tarihinin çok makro dönüm noktası olayları bu ayda gerçekleşti. Peygamberimizde Aşure Ayı ayında yapılan ibadetlerin hangi büyüklüğünde şanlı olduğunu, bu ayda tutulan oruçların hangi büyüklüğünde büyük olduğunu belirtmiştir. Benzeri zamanda Kerbale’de yaşanan katliamda Muharrem ayında oldu. Hz. Hüseyin’i hakeza tıpkı günde, Hacı Bektaş-i Veli Derneğimizin önderliğinde, Kütahya Belediyemizin, Sağlık Bilimleri Üniversitemizin STK’ların alay malay yaptığı ilişki lokması dağıtımında rahmetle elgin ediyorum. Bu açkı ile zaman burada bağlanak ve el birliği içerisinde toplandık. Birliğimiz ve beraberliğimiz sürekli olsun. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duası ile İl protokol üyeleri hemşehrilerimize pilav ve alaca aş ikramında bulundu.

Programa DOĞRU Tümen Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Kısık Erenler, Ilbay Yardımcısı Kültürlü Börü, Şehremaneti Başbuğ Vekili Abdullah Damcı, MHP Kütahya Biçim İlçe Başkanı Ayhan Tor, Hacı Bektaş-i Ege Deneği Başkanı Niyazi Toğan, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kütahya Esenlik Bilimleri Üniversitesi Genel Sekreteri Hümayun Önal, toprak protokolü ve vatandaşlar katıldı. – KÜTAHYA

Share: