Birbirlerini 60 yıl sonra bulan iki şehit çocuğu babalarını özlemle anıyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 1961’da benzeri gidiş geliş kazasında şehit olan iki askerin çocukları, 60 yıl sonraları güzeşte sene birbirlerini buldu, babalarını özlemle bilinmeyen etti.

Ankara’üstelik zinde Mehmet Erdoğmuş’un (68), 6 yaşındayken askere giden babası İsmet Erdoğmuş, 1961 yılında Sarıkamış’ta meydana mevrut trafik kazasında martir oldu.

Erdoğmuş, 3 kardeşi ve annesiyle alay malay hayata tutundu.

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığında askerlik yaparken katıldığı Kıbrıs Hazar Harekatı’nda sağ bacağı ve sol göğsünden yaralanarak gazi olan Erdoğmuş, martir babasının kabrinin Sarıkamış’taki bir şehitlikte olduğunu öğrenerek 1984’te ailesiyle gelişigüzel ziyarete gitti.

Babasıyla alay malay şehit olan diğer 3 askerin ailelerini da merak yazar araştırmaya başlayan Erdoğmuş, sabık sene şehit Hüseyin Tütün’ın Bolu’daki oğlu Turhan Duman (62) ile kontak kurdu.

Tıpkı araya gelip kaynaşan Erdoğmuş ile Tütün, 60 yılın peşi sıra sık sık buluşup yaşadıkları acıyı paylaşıyor, martir babalarını özlemle anıyor.

“Benimle tıpkı acıyı dinamik kişileri buldum”

Kıbrıs gazisi Mehmet Erdoğmuş, AA muhabirine, henüz 6 yaşındayken yurt uğruna şehit verdiği babasının özlemini kalbinden tek çıkaramadığını söyledi.

Araştırmaları sonucu güzeşte yıl babasının kabrinin beraberinde bulunan martir Hüseyin Kötü’ın Bolu’daki ailesine ulaştığını nâkil Erdoğmuş, önce inanamadıklarını, fotoğrafları gönderdiğini anlattı.

Erdoğmuş, sonuç nefesini babasıyla gelişigüzel veren Esrar’ın ailesiyle tıpkı araya gelmenin hissini anlatmakta güçlük çektiğini rapor ederek, şunları söyledi:

“Haddinden Fazla mutluyum. Tığ yıllarca yetim kaldık, babasız büyüdük. Doyasıya ‘ata’ diyemedik. ‘Baba’ kelimesini bilmiyoruz. Annem 52 yaşında göğüs kanserinden öldü. Anne ağababa namevcut. Yıllar sonradan 2 ahi buldum, ayrımsız dahi temel sahibi oldum. Martir çocukları yıllar sonradan acılarını paylaşabilecek birilerini arıyor. Ben öyle aradım ki benimle tıpkı acıyı cıvıl cıvıl kişileri buldum.”

Aileyle fırsat buldukça görüştüklerini dile getiren Erdoğmuş, “Birbirimizi on paralık terk niyetimiz yok. Biz ‘ağababa’ diyemedik ama tıpkı ahi, aynı asıl sahibi olduk. Benim öz annem da bulunmayan. Bundan Sonra ortak annemiz var çünkü annemin çektiği acıların aynısını o dahi çekti. Biliyorum onun neler çektiğini. İnşallah de Sakine annemi Hüseyin amcamızın mezarına götüreceğiz.” dedi.

“Sunu andıran zamanda babamın mezarına gitmeyi düşünüyoruz”

Bolu’üstelik diri Turhan Duman ise babası martir olduğunda elan 2 yaşında, kardeşinin üstelik 40 günce olduğunu anımsattı.

Baba özlemini hep yaşadığını dile getiren Tütün, “Üzerimizde cet özlemi bitmeme etti geldi. Ayrımsız müddet sonradan araştırmaya çalıştık amma Mehmet ağabeyden Tanrı razı olsun, o bizden geçmiş nail.” diyerek konuştu.

Yaman, “Bize ilk olgun verdiğinde haddinden fazla şaşırdık. O dakika çokça şişman memnuniyet ve galeyan içindeydik, anlatılabilecek üzere bir madde değil. Şehitliğe gitme imkanım olmadı. Allah talih ederse en mail zamanda gitmeyi düşünüyoruz. İnşallah bize babamızın mezarı başında ayrımsız Fatiha kavramak baht olacak.” ifadelerini kullandı.

“Sağlığında kavuşamadık, mezarında kavuşalım da tıpkı göreyim”

Şehit eşi Sakine Kötü (78) ise geçen yıl eşinin mezarının bulunduğunu öğrendiklerini, önce başta inanamadığını dile getirdi.

Eşinin mezarına gitmeyi haddinden fazla istediğini tabir fail Yaman, “Tıpkısı gidemedim amma ne ahit gideceğim? Ben üstelik yaşlandım. ‘Sağlığında kavuşamadık, mezarında kavuşalım dahi bir göreyim.’ diyorum. Kavuşamadık aha, bu sıkıntı böyleymiş. İki oğlunu görmedi; biri 2 yaşındaydı, ötekisi 40 günlüktü. Babayı bilici namevcut ki.” diye konuştu.

Share: