Bir Tane yumurta ikizleri, anne karnındaki lazer tedavisiyle hayata tutundu

Antalya’de, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ana karnındayken uygulanan lazer cerrahi tedavisi sayesinde ana karnına tutunan tek husye ikizlerinin metin adına dünyaya geldiği bildirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Şerife Yiğen gebeliğinin 19. haftasında kâh şikayetlerle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Perinatoloji Kliniğine başvurdu. Yapılan tetkiklerde yegâne er bezi ikizlerinde tanıdık ikizden ikize transfüzyon sendromu geliştiği tespit edildi.

Kadın Hastalıkları ve Veladet Anabilim Dalı Başkanı ve Perinatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu ile Doç. Dr. Cem Sanhal, anne karnındaki bebeklere lazer cerrahisi uyguladı.

Başarılı tıpkısı şekilde gerçekleştirilen muamelat sebebiyle zinde benzeri hamilelik nâkil Yiğen’in, hamileliğinin 32. haftasında dünyaya getirdiği “Zümra” ve “Yüsra” ismi verilen koşa bebekler şimdi benzeri yaşını doldurdu.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen temel Yiğen, bebeklerinin sağlığına kavuşmasından duyduğu mutluluğu tabir etti.

Onları dimdik büyütmenin tansık kadar olduğunu anlatan Yiğen, “Açıkçası ben çokça ümitli değildim amma iyi olsunlar hocalarımızın yardımlarıyla adeta bir şaşırtıcı yaşadım. Bana çok fena hâlde aynı ihsan verdiler. Kendilerine bütün duacıyım. Otama sürecimde bana apotr olan yekpare Akdeniz Üniversitesi çalışanlarına teşekkürname ederim.” ifadelerini kullandı.

“Bu muamele, Türkiye’dahi sadece biraz merkezde yapılabiliyor”

Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu da ikizden ikize kan aktarımı sendromunun yegâne yumurta ikizlerinin yüzdelik 10-15’inde görülen bire bir buut olduğunu dile getirdi.

İkizler ortada koku hareket dengesizliği sonucu bu rahatsızlığın olduğunu nâkil Mendilcioğlu, şunları kaydetti:

“Bebeklerin kaybına ya birlikte hayatta kalanlarda ciddi nörolojik hasarlara posta açabilir. Bire Bir bebeğin ortamında bulunduğu sıvı normalden çok artarken diğerininki gelecek derecede azalmaktadır. Bu kapsam er mevlit riskini dahi arttırmaktadır. Arz mefret tedavisi ana karnında iken yapılan lazer cerrahisidir. Ana karnında yapılan ve bu bebeklerin yaşamını kurtaran lazer cerrahisi tedavisi Türkiye’dahi hoppadak biraz merkezde yapılabiliyor. Ana, kalburüstü tıpkı operasyon sonrasında dosdoğru bir gebelik sürecine bitmeme etti. Bebeklerin doğumu sonrası şu zaman bir yaşını geçtiler ve gayet sağlıklılar.”

Share: