Binlerce almanak geçmişe ehil Sivas, güneş severlerin akınına uğruyor

Binlerce yıllık geçmişe erbap Sivas, zaman severlerin akınına uğruyor

Binlerce yıllık tarihi ile adından bayram ettiren Sivas tarihi yapılarıyla akıbet yıllarda turistlerin ilgisini çekmeyi başardı

SİVAS – Binlerce yıllık tarihi ile adından kortej ettiren Sivas tarihi yapılarıyla son yıllarda turistlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Tarihin rastgele döneminde mehabetli tıpkı site olan Sivas; Hititlerin stratejik kalesi, Kadı Burhaneddin, Bilerek, Eretna Beyliği’nin başkenti, Selçuki Devleti’nin Darü’l A’la’sı, Osmanlı İmparatorluğu’nun eyalet merkezi, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı güzel benzeri tarihe ev sahipliği yapıyor. Sivas, Hititlerin yer koskocaman yerleşme yerlerinden biri olan Sarissa Antika Kenti, Kayalıpınar tarihi yerleşim yerleriyle 1228-1229 yıllarında yaptırılmış ve UNESCO Acun miras listesinde meydan düz Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası adından alay ettiriyor. Adeta bulutsuz hava müzesini yakın ve üç değişik medeniyete eş sahipliği yapan şehir merkezi ise Selçuki eserlerinden Şifahiye ve Buruciye medreseleri ile 751 almanak Gökmedrese, İlhanlılar tarafından yaptırılan Tekme Minareli Fakülte ve Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Atatürk Kurultay Müzesi kabil bir nice tarihi yapıyla serencam yıllarda domestik ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

“Gezilebilir şehirler arasında civar planda”

Turizm Derneği Başkanı Hakan Bakar, Sivas’ın gezilebilir şehirler arasında dolay planda olan şehirlerden ayrımsız tanesi olduğunu anlatım ederek, “Sivas turizm alanında her güzeşte periyot kendini yenileyen ve gezilebilir şehirler arasında dolay planda olan şehirlerden benzeri tanesi ve Rum medeniyetinin başkentti olmakla alay malay Cumhuriyet’in Sivas’ta car edilmesi üstelik yoz bu şehir amacıyla haddinden fazla önemli tıpkı buut bildirme etmektedir. Sivas’ın tarihi geçmişine baktığımız antlaşma Sarissa ve Kayalıpınar alanlarında yapılan kazılardan dahi anlaşılacağı amacıyla Hititlerden bugüne gelen koskocaman şehirlerden bir tanesidir” dedi.

“Aziz Vlas’ta Sivas için kocaman aynı isimdir”

Bakar, Aziz Vlas’ın Sivas için oylumlu ayrımsız kişioğlu olduğuna değinerek, ” Sivas’ta inanç turizminin yöre plana çıkması yönünde Muazzez Vlas’ta Sivas üzere yetişkin bir isimdir. Çünkü 280-316 yıllarında Sivas’ta yaşamış olan Aziz Vlas Küçük Asya’da Hristiyanlığın geçmiş piskopos ve şehitlerinden olmakla alay malay gene Mutekit cemiyet yoluyla ise Boğaz Evliyası yerine bilinmekte, Gökmedrese’nin süratle birlikte mezarı bulunmakta. Restorasyon çalışmaları bitmeme etmekte. Sivas’ta bir nice yerde üstelik kilise var. Bunlardan bir tanesi de Huykesen Kilisesi” diyerek konuştu.

“Şehrin tarihi ve doğasına hayran kalıyorlar”

Şehrin tarihi ve doğasına hayran kalıyorlar diyen Bakar,” 2021-2022 yılları ve pandeminin hemencecik sonrasında adi Sivas’ta bile güç aynı şekilde insanların geldiğini görmekteyiz. Alelhusus dışardan gelen ecnebi ve yerli turistler Sivas’ı gezdikleri ant bu şehrin tarihi ve doğasına hayran kalıyorlar. Selçuki eserleri olsun süfli görülmeye derece. Çokça oylumlu eserlerimiz var. Gökmedrese; Buruciye, Şifahiye ve tabi bildirme önemlisi bile Cumhuriyet’in car edildiği Atatürk Kongre Müzesi birlikte kategorik görülmesi lazım koca eserlerden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

“Sivas’a mevrut turlar hayli çoğaldı”

Sivas’a mevrut turların çok çoğaldığını belirten Bakar, “Ekin ve Turizm Bakanlığının sayfasında kim verilere göre 2022 yılı Ağustos ayına kadar şehrimize gelen yerli ve yabancı seyyah sayısına baktığımız ahit şuana kadar tabi yılı elan bitirmedik. Bu veriler Ağustos ayına kadar açıklandı. Eylül, Ekim, Kasım ve Antrakt şuanda değil. Amma bugüne kadar baktığımız kadarıyla şuanda Sivas’ımıza 361 bin yaşama gelmiş durumda. 13 binin üstünde da yabancı turistin Sivas’ta ağırlandığı tıpkısı töz. Otobüslerle dolaşma acentaları vasıtasıyla anlaşmalı namına Sivas’a mevrut turlarda çok çoğaldı. Tabi turlarla gelenlerin ayrımsız kısmı konaklıyor tıpkı kısmının ise konaklama şansı olmuyor amma bundan sonra sabahleyin Sivas’a gelip akşam saat 7’ye kadar Sivas’ merkezde olan bir nice tarihi yerleri görüyorlar. O gelenlerin sayısında bile süfli benzeri artış var” şeklinde konuştu.

Share: