Bingöl’de deprem tedbirleri görüşüldü

Bingöl Sivil Sosyete El Birliği Platformu marifetiyle düzenlenen toplantıda Bingöl’dahi alınabilecek tedbirler ile kıyamet sonrası yapılabilecek icraat ele alındı.

50 sivil topluluk kuruluşunun ayrımsız araya gelerek kurduğu Bingöl Sivil Cemiyet Dayanışma Platformu tarafından güruh düzenlendi. Toplantıya, Belediye Reisi Erdal Arıkan, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilcisi Emre Bulşu ile düzlem bünyesindeki STK başkanları katıldı. Toplantıda beklenen bir facia yerinde nelerin yapılması gerektiği ele alındı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki ateş depremin peşi sıra Bingöl’deki riskli yapıların tespitine yönelik çalışmaların başladığını tamlayan Belediye Reisi Erdal Arıkan, ” Bingöl Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilciliği, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile çatı denetim firmaları iş birliğiyle yapıların depreme alın dayanıklılığı ve riskli yapıların tayin edilmesine yönelik degaje tıpkı himmet yürütülüyor. Bu emek ile alay malay şehirdeki bina stoku envanteri henüz bereketli bire bir şekilde taşıt altına alınacak” dedi.

Hareket öncesi ve sonrasına ilişkin çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Komutan Arıkan, “Facia öncesi, kıyamet esnası ve sonrasını kapsayan gösteri planı hazırlanacak. Bu çerçevede serbest yetenekli çalıştaylar düzenlenecek. Asrın felaketi namına değerlendirilen yer sarsıntısı sonrası ilimizdeki mimar ve mühendislerimize belediyemiz bünyesinde terbiye programları düzenliyoruz. Afet müdahale ekiplerimizi dahi elan kuvvetli ağıl tefhim etmek, yeni ilave kavuşum alanları, keçe ve taşımalık alanlarının belirlenmesi kadar bir nice hususta himmet yürütüyoruz” diye konuştu.

İki fay hattı üstünde kâin Bingöl üzere sıklıkla sarsıntı uyarıları yapıldığını nâkil Ortam Sözcüsü Orhan Açıkbaş, “Hareket ülkemizin tıpkı gerçeği ve yaşanan seçme yer sarsıntısı travmalarımızı baştan canlandırıyor. Yaşadığımız değme facia sonrası, mücehhez mıyız sorusu akıllara geliyor. Yaşadığımız sonuç depremin elem bilançosu bize bu sorunun cevabını maatteessüf veriyor. Zelzele öldürmez çatı öldürür. Peki, makul zelzele öldürmüyor, yapı öldürüyor. Evet, binaların öldürmemesi için tedarik alınıyor mu? Bu bire bir uyarıdır. Ferda ayrımsız dönme yer sarsıntısı olduktan sonra ahuvah demenin bire bir anlamı yoktur. Şimdiden gereği yapılsın” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: