Bilim Yerleşmiş Üyesi Turan’dan “Sezonluk griple Kovid-19 vakaları de artabilir” uyarısı Açıklaması

Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilgi Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, mevsimlik grip etkenleriyle Kovid-19 vakalarında bile artış olabileceğini belirterek, “Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya devam edin.” uyarısında bulundu.

Antalya’bile düzenlenen Türk Vahim Bakım Uzmanları 19. Millî Kongresi ve 11. Avrasya Bati Bakım Toplantısına katılan Ankara Şehir Hastanesi Ağır Bakım İdari Sorumlusu Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müstevli sürecinde aldıkları tedbirler sayesinde yavaş bakımlarda ülkü yaşanmadığını söyledi.

Salgının çabucak bitmediğine değinen Turan, pik dönemlerde kısık pestil görebildiklerini, mevsimlik değişimlerle gelişigüzel gene sayrı sayılarında artışlar olabileceğini dile getirdi.

“Griple direnci sakıt parasız Kovid-19’a enfekte mümkün”

Faal ve pahal şekilde geçici bir virüsle uğraştıklarını anlatan Turan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki şita ayları bizim amacıyla şanlı. Sezon değişikliklerinde özellikle yeni etkenler, yıpranmamış mevsimlik grip etkenleriyle gelişigüzel Kovid-19 vakalarında üstelik çoğalma kabil. Rastgele iki viral etkenle birlikte enflüanza ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtileri olan birisinin Kovid-19 olmadığı anlamına gelmiyor. Mevsimlik grip olan birisinin gövde direnci düştüğü üzere iyileşme periyodunda baştan Kovid-19’a enfekte olanaklı. Onun için hele 65 yaş üzerindekilerin katiyen hem grip aşısı hem koronavirüs hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.”

Kişisel tedbirlere dikkat edilmesini talip Turan, “O yüzden halkımıza bu pandeminin bir anda bıçakla kesilir kadar bitmeyeceğini anlatmak zorundayız. Lütfen ferdî önlemlerinizi almaya bitmeme edin. Benim yer büyük önerim şu olacaktır. Eğer viral semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole edin evet dahi gayrı insanlarla iletişiminizi azaltın. Maskenizi takın ve etrafınızı, sevdiklerinizi korumaya bitmeme edin. Zira sevdiklerimizi kaybettik, çokça sayıda fert gitti. Seçkin biri bizim amacıyla çokça üzücüydü.” ifadelerini kullandı.

“Bakir benzeri modifikasyon bulunmayan amma bu olmayacağı anlamına gelmez”

Hastalık semptomu taşıyanların çok elan dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Turan, kullanılmamış benzeri varyantın bahis konusu olmadığını ancak bunun eskimemiş modifikasyon ortaya çıkmayacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

Hastanelere sezonluk grip şikayetiyle hastaların başvurduğunu dile getiren Turan, şöyle devam etti:

“İleri gözyaşı grubu çokça daha çok etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini ayrıca uyaralım istiyorum. Zira sezonluk enflüanza etkenlerine ve koronavirüsle ilişkili aşılarını nasıl olmalılar. Çünkü hastalık bu bireylerde daha yavaş seyrediyor. Kendilerini yüklenmek hesabına aşılama üzerine hassasiyetlerini yüksek tutmalarını talep ediyoruz. Aşıların özellikle kasım sonuna büyüklüğünde tamamlanmasını öneriyoruz. Çünkü imdi kasımdan bilahare koruyuculuğu açısından ağırbaşlılık türlü. O yüzden benzeri zaman ilk kışın itici aylarına girmeden aşılamalarını bitirmelerini öneriyoruz.”

Turan, hastanelere başvuran Kovid-19 hastalarında bazı dönemlerde azalma, artma olabildiğini aktararak, salgın boyunca Avrupa’daki artışa koşut Türkiye’bile de 2-3 hafta içre çoğalma gerçekleştiğini hatırlattı.

Aralık ve ocak aylarında hele ilgi edilmesini talip Turan, “Artma mümkün dikkatli oluşmak lazım. Virüs hastalık şiddetini hafifletti fakat enfekte yaşama sayısı yüksek gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: