Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini de çözümleme, cazibe ve uygulama olarak üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Az referans sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde mevcut Ensiz Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ancak referans sonuçlarının bir numara fazda uyum oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile analiz, tasrif ve aplikasyon olarak üç esas başlıkta inceliyoruz”

Mahdut müracaat süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ namına 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli kapan işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik olarak tamlık çalışmalarımızı marifet odaklı ayrımsız şekilde cümlesi ile benzeri sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile çözümleme, plan ve aplikasyon namına üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini bildirme akıcı şekilde, yer bereketli, zihayat aynı eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle yekpare başvuruların hep objektif ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını nakletmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim tedrisat yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Mücahede ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal olarak teyit edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu muteber sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve içtimai ebat kriterleri esas alınarak dijital ortamda afaki ayrımsız şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına arz andıran vekâlet yurdundan kazanmak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kumpas aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu yetersiz başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda en fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin genişlik efdal dolap oranını gerçekleştirdik. Mevki namına birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sınırlı faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik tıpkısı gelecek oranı ile hem üstelik bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde üstelik ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak amacıyla 41 diyar merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: