Bilgisayar ve parafin eşyada ikinci el pazarına iri heves

Türkiye temsili 18 gözyaşı üstü 800 birey ile online soruşturma yöntemiyle yapılan araştırmada tüketicilere “akıbet bir sene ve sonuç bire bir ayda dayanıklı tüketim ürünü alıp almadığı, tekrar aynı kategoride ikinci ahali im satın alıp almadığı” soruları soruldu. satın alma yapmaktan vazgeçenlerin, ya de erteleyenlerin oranı ve bireylerin ifade, formaliteci ve davranışları incelendi.

Dünya’de yer alan habere göre, Ipsos marifetiyle gerçekleştirilen Anti Akse Monitörü Araştırması ile “Toplumda bireylerin akıbet aynı yıl içinde ayrımsız dayanıklı tüketim ürünü alıp almadığı, serencam tıpkısı ay süresince ise bu devlet nedir, ikinci halk ürün satışında genişlik ne, ne kategorilerde faziletkâr, hangi kategorilerde düşük?” soruları soruldu. mübayaa yapmaktan vazgeçenlerin evet bile erteleyenlerin oranı ve bireylerin tabir, biçimci ve davranışları incelendi.

Araştırmaya göre akıbet tıpkısı sene ortamında toplumun yüzde 46’sı dayanabilen istihlak ürünleri almamış. Serencam benzeri ayda ise gelişigüzel 10 kişiden 6’sının her dayanıklı istihlak ürünü satın almadığı belirlendi. Çokbilmiş el telefonu lazım son ayrımsız yıl gerekse üstelik akıbet aynı kamer süresince genişlik haddinden fazla alınan ürün oldu. Diğer kategoriler arasında ise serencam bire bir sene içinde vakit kaybetmeden hasis aile aletleri ve parafin kayıt alımı yüzde 10 üstünde. Farklı kategorilerin ise alımları henüz düşük. Serencam bire bir kamer süresince ise düşüncesiz el telefonu dış başka cümle ürünlerin satın alımı yüzde 10’un altında.

AKIBET BİR AYDAKİ EĞİLİM

Kategorilere bakarak farklılık gösterse birlikte sonuç 1 kamer süresince satın alınan ürünlerde ikinci halk ürünlerin tercih edildiği görülüyor. Tablet /PC kategorisinde 2. ahali satın alımı %35 seviyesinde. Parafin eşyalarda de 2. halk tercihi oldukça efdal (%29). TV da ise 2. ahali tercihi daha düşük olsa birlikte tekrar dahi %15 seviyesinde.

Serencam 1 ay zarfında el telefonu alan bireylerin %73’ü birinci el iz yeğleme ederken 2. umum tercihi %27… Çoğunluğun bu bakir satın alımlarda kullandığı işaret veya modelden daha dolgunca ayrımsız bellik yahut modele intikal yaptığı görülse da daha madun ayraç veya modele sabık kişilerin oranı %35.

HARCAMALARDA KISINTIYA GİDİLİYOR

Akıbet ayrımsız ay süresince kestirmece temas 10 kişiden 2’si dayanıklı tüketim ürünlerini satın almaktan vazgeçti. Mecmu mahsulat üzere satın almaktan vazgeçenlerin oranı dahi benzer seviyede. Akil el telefonu, basit karı aletleri ve beyaz pırtı kategorilerinde kitap alımını erteleyenlerin oranı elan yüksek. Tamam yapıt kategorilerinde satın almayı düşünenlerin oranı %10’un altında. Kısaca seçme 10 kişiden 3’ü harcamalarını büzdürmek amacıyla satın almayı ertelediğini söylüyor. Bu cesamet düşüncesiz çökertme telefonunda %35 ile en yüksek seviyede. Amma umumi namına bakıldığında elhak bireylerin bu kategorileri satın almayı planlamadıkları söylenebilir.

DURGUNLUĞUN İLK İŞARETLERİ

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Boşluk verilerle ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “beş on ayrıklık dış güçlü haddinden fazla ülkenin (bittabi bütün için zat ölçülerinde mütebeddil şekilde) erdemli enflasyon ile savaşım ettiği bire bir dönemden geçiyoruz. Serencam yıllarda faziletli enflasyonun ekonomik durgunluk-küçülme ile gelişigüzel seyrettiği duruma durgun şişkinlik dendiğini dahi öğrendik. Mütekâmil ekonomilerin dahi dahil olduğu tıpkı çokça devlet stagflasyonun eşiğinde. Ülkeler için dış ticaret bittabi haddinden fazla majör, fakat iç istihlak de ekonominin durgunluğa girip girmemesi açısından ciddi. Büyük bağırsak tüketim kategorilerinden biri dahi dayanıklı istihlak ürünleri. Bu kategorideki ürünlerin çoğu acul tüketim ürünleri gibi günlük önemli ihtiyaçlara müteveccih olmadığı üzere tüketicilerin iktisadi güçlerine ve ekonomiye güvenlerine yönelik bereketli tıpkı nişanlık özelliği taşıyabiliyor. Yani özetle tüketicinin iktisadi gücü tam ise ve gider yapacak güvene de sahipse bağıl dirimsel sıfır ihtiyaçlara, söz temsili dayanabilen istihlak mallarına yönelebiliyor. Bu tutumun zayıflaması ise konuşu durgunluğun evvel işaretleri mümkün. Mevcut koşullarda 2. halk ürün ahzetmek benzeri çözüm haline mevrut. Çamaşır makinesi, soğutucu, kalıntı makinesi satın düz 10 kişiden üçü bu ürünü 2. umum almış.”

MAAŞ ZAMLARININ ETKİSİ

Dayanıklı istihlak ürünlerine yönelik araştırmada özen çeken iki bulgu olduğunu kaydeden Sidar Kopukluk şöyle devam etti: “İlki sonuç bir kamer zarfında bu kategoride tıpkı satın alma yapmamış olanların yüzde 30-45 arasında değişen tıpkısı kısmı gerçekte satın alım yapmaya oruçlu iken ertelemiş veya tamamen vazgeçmiş. İkinci bulgu ise önümüzdeki 1 kamer süresince satın alma niyeti olanların oranının ürüne bakarak (cep telefonunda) maksimum yüzde 9’a ancak ulaşması… Çamaşır makinesi, buzdolabı kabil elan temel ihtiyaç diyebileceğimiz ürünlerde dahi satın alma niyeti olanlar fakat yüzdelik 5. İhtiyacı, niyeti olup dahi ati 1 aydan müstakbel tarihe ertelemiş olanlar dahi yüzdelik 25-30 arasında değişiyor. Araştırmamızın yapıldığı sonuç 1 kamer içre dayanabilen tüketim ürünlerine müteveccih tıpkısı arzu zayıflamasının başladığını ikna etmek çokça falsolu olanaksız. Bu da tüketicinin konuşu gücünün ve güveninin aşındığının benzeri işareti. Orak Ayı ayındaki görevli, emekli ve asgari ücretli aylik zamlarının bu kategoriye aynı canlanma getirip getirmeyeceğini ise önümüzdeki kamer ve sonrasında göreceğiz.”

Parafin eşya satışlarında düşüş

Düzeltilmiş cihaz sektörü çekmecedeki telefonları bekliyor

Z kuşağı perakende sektörünü dönüştürüyor

 

Share: