Bileşimli zekaların antropoit gözleri olacak

Selen insanları, bileşimli zeka amacıyla âdem gözü ile analog özelliklere topluluk, retinayı imitasyon fail ayrımsız anahtar geliştirdi. Bu çevirgeç sayesinde bileşimli zeka dahi çevresini görsel anlamda insanlar üzere anlayabilecek.
Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik bilgi aktarımının 10 milyon kehle olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden aynı bilgiyi enstantane olarak elde yazar işleyebilmek, otonom vesait geliştirmek üzere yapılan çalışmalarda da nazik atılımların kapısını açım potansiyeline -bildirme azından teoride- sahipti. Evet bu ebat sürekli teoride mi kalacak? WebTekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine göre andıran zamanda bu teori pratiğe dökülebilir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) yoluyla geliştirilen aynı araç sayesinde gelecekte bu teoriyi sınamak türlü olabilecek. Yeni alet, sentetik zeka üzere insan gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi amacıyla üretildi.

Araştırmanın sonucunda yapay zeka amacıyla göz tıpkı ayrımsız çatı oluşturulması yetişkin bir aşama atmayı sağlayacak. Bu ayn yapısı sayesinde yapay zeka tıpkı şeyleri gördüğü anda bizim gibi algılayabilecek, başkaca baktığı şeyin temel mi yoksa foto, reklam panosu kadar benzeri görsel mi olduğunu birlikte ayırabilecek. Bu teknoloji robotlara ve otonom araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano ünlü dergide yayımlanan makalede vadi alan araştırmada, bileşimli zeka gözünün elan degaje ayrımsız aralıkta görebildiği dahi tabir edildi. Bu bina görebildiğimiz kandil aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda da görebiliyor.

Üç ayrımlı iş bir anda gerçekleşiyor

Bu yeni teknolojinin bir ayrıksı öne çıkan yanı üstelik üç farklı işlemi eş zamanlı namına gerçekleştirmesi. Bu birlikte şimdilik yıpranmamış yöntemi eşsiz kılıyor. Alışılagelen şerait altında sentetik zeka olgun işleme, belleğine kaydetme ve algılama işlemlerini ayrı ayrı yaparken, sentetik zeka gözü bu üç işlemi eş anlı yapıyor.

Araştırmacılara göre bakir uygulayım bilimi var olanlardan çok daha aceleci ve hoppadak 2,5 santimetrelik bir çipe sığdırılabiliyor.

Gökyüzünde çekirdeksel dinlence: Bileşimli zeka uçuracak!

Suçları bire bir hafta ilkin hesap fail bireşimli zeka!

Bireşimli zeka bozuk para iş gücünün yerini alıyor

 

Share: