Bilecik’in Medetli kavununda hasat fazlalaşan geçiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kavun hasadına başlayan üreticiler bol tıpkısı zaman geçiriyor.

Bilecik’te kavun üretimi ağırlıklı yerine Osmaneli’nde yapılıyor. Sakarya Havzası’nda yer alan ilçenin Medetli köyünde yetiştirilen kavunlar İstanbul başta oluşmak için belde illere satılıyor.

Köye gelen tüccarlar, çiftçilerden tonlarca “Medetli kavunu” alarak satma noktalarına ulaştırıyor.

Bilecik form, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinde 6 bin 400 dekar alanda sabık yıl 17 bin titrem olan hep kavun rekoltesinin bu yıl 20 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede 4 tuhaf kavun ekildiğini söyledi.

Piyasada bildirme çok tutulanın, Medetli üreticilerinin ektiği “Konak” çeşidi olduğunu tamlayan Ünver, “Medetli köyünde üreticiler yıllardır kavun ekiyor. Bu sene kavun hasadından memnunlar. Kavunun lezzeti geçmiş üreticinin bilinçli olmasından geliyor. Yerey ve hava durumu bile makro.” dedi.

Üreticilerden Abdullah Ilkbahar ise bu sene mebzul ayrımsız istihsal sezonu geçirdiklerini ifade etti.

Sakarya Nehri’ne yakınlığından dünya artağan topraklara topluluk olduklarını anlatan Ilkbahar, ” Marmara Bölgesi’nde bile pazara yakın tıpkısı noktadayız. Ürünlerimiz kalitelidir. Bu işi imdi bereketli öğrendik.” diyerek konuştu.

Ilkbahar, hasat edilen kavunun bir nice noktada tüketiciyle buluşturulduğunu, İstanbul’un beraberinde Kütahya, Eskişehir, Düzce, Zonguldak üzere yer illerde satışının yapıldığını aktardı.

Hasat tıpkısı ay henüz devam edecek

Mahsule sevgiyle davranınca tadının üstelik bereketinin dahi olduğunu dile getiren Baharat, şunları kaydetti:

“Bu sezon, son 20 senedir geçirdiğim yeryüzü sunturlu mevsim. Cenabıhak artağanlık versin. 35 senedir bu işin içindeyim. Çokça memnunuz. Tığ kavunu yetiştiriyoruz, kalitesine göre karşılık belirleniyor. Küçük yetiştiren ona göre fiyata satıyor. Kaliteli yetiştiren, verdiği gübreye, bakıma göre haliyle fiyatı üstelik daha mebzul oluyor.

Her sabahleyin erkenden iş başı yaparız. Saat 06.00’da kalkarız. İşçisi olan işçisini alır. İşçisi olmayan kişi ailesiyle gelerek kesime başlar. Yığınlar haline getirip sonraları yegâne bir tane römorka yükleriz. Medetli köyümüzde pazarımız var. Kantarımız var, oraya götürürüz. Alelade benzeri çözme adına düşünün. Pazarcı oraya dirimlik. Ne malı beğenirse servet sahibini bulur. Pazarlıkla anlaşırlar. Pazarcı kavunu alır. Nereye uzatmak isterse alıp götürür.”

Abdullah Baharat, bu ay başında başlayan hasadın eylül ortalarına kadar süreceğini sözlerine ekledi.Share: