BİK, internet bilim sitelerinin temsilcileriyle görüşmelere başladı

Basın İlan Kurumu (BİK) hesaplı mevzuat çalışmaları kapsamında 1 April 2023’ten itibaren resmi ilanların yayımlanmaya başlanacağı genel ağ marifet sitelerinin temsilcileriyle toplantılarına başladı.

BİK’ten yapılan açıklamada, Basın Kanunu ve Kâh Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının arkası sıra Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği özellikle atılmak üzere, mevzuatın kanuna akla yatkın ayla getirilmesine ilgilendiren çalışmaların kırıcı şekilde sürdürüldüğü belirtildi.

BİK yasa çalışmalarına yardım sundu

Açıklamada, geçen Eylül’dahi Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Samsun, Trabzon, Malatya, Van, Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da mıntıka toplantıları düzenleyerek ceride sahipleri ve temsilcileri ile tıpkı araya gelen BİK’in, sahada paylaştığı ve topladığı bilgilerle kanun çalışmalarına cesim yardım sunduğu kaydedildi.

Açıklamada, 800’ü çok ceride temsilcisinden kayıtlı ve yavuklu düşünce alarak mevzuat istihzar sürecinde değerlendiren ve yasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda akseptans edilmesinin ardından Afyonkarahisar’da müdürlerini toplayan BİK’in, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin gâh maddelerinde farklılık öngören eskiz çalışmayı kayıtlı arkaç getirdiği vurgulandı.

Hafta süresince toplantılar yapılacak

İnternet veri sitelerinin sürekli işaret sayılmaları ve 2023 yılı April ayında ilk defa resmi ilan yayımlamaya başlayacak olmalarının, Kurumun kalın alanını genişletirken internet bilgelik sitelerine bile maddesel esas sağlanmasının önünü açtığı dökme açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“İnternet selen sitelerinin resmi car ve reklam yayınlama hakkını kazanmaları ise tıpkısı ceride ve dergilerde olduğu kabil makul kurallara tabi. Bu nedenle BİK, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğine akıbet şeklini yöneltmek için hissedar halkasına yeni eklenen genel ağ fen siteleri ile bugünden eksiltmek amacıyla hafta boyunca arka arkaya toplantılar gerçekleştirecek. BİK eğin yönetimi, geçmiş kendisine bugün efdal tirajlı gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile Umum Müdürlük binasında bir araya geldi. Toplantıda, genel ağ haber sitesi temsilcilerinin sürece dair görüşleri dinlendi, mevzuatta yapılacak düzenlemelere ait önerileri ayar edildi.”

İnternet marifet sitelerinin temsilcileri ile buluşulacak

Açıklamada, bir heyetin elan sonradan Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, İstanbul ve Kocaeli illerinde yayımlanan gazetelerin internet sitesi temsilcilerinin katılımıyla iki ayrı oturumda uzaktan muvasala toplantıları gerçekleştirdiği dile getirilerek, şu bilgilere saha verildi:

“Gazetesi namevcut erdemli ziyaretçi trafiğine eş genel ağ veri sitelerinin temsilcileri ile ferda buluşulacak. Arkası Sıra Van, Bitlis, Hakkari, Kars, Dert, Iğdır, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yayınlanan gazetelerin genel ağ sitesi temsilcileri ile iki ayrı güruh yapılacak. BİK, çarşamba gününden başlayarak, cuma namazı akşamına kadar Bursa, Diyarbakır, Adana, Malatya, Konya, İzmir, Ankara ve Samsun müdürlüklerinin koordinasyonunda düzenlenecek toplantılarda geriye artan 63 ildeki gazetelere ait genel ağ bilim sitelerinin görüşlerini almayı tamamlayacak.”

Açıklamada, toplantıların ardından Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin, kamu paydaşların görüşleri münfail kendisine ilgili taraflara sunulacağı ve alınan köylü bildirimlerle nihai şekli verilen yönetmeliğin, yönetim kurulu teklifi yerine Gücük Ay 2023’te BİK Umumi Kurulu’na bildirme edileceği ve umumi kurulda akseptans edilmesi ve Resmi Gazete’üstelik yayımlanmasının arkası sıra yürürlüğe gireceği bildirildi.

“Gelen talepleri dinleyeceğiz”

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, şunları kaydetti:

“Hafta süresince Türkiye genelindeki tam gazetelerimize ulaşmaya çalışacağız. Tabiatıyla gazetelerimizin müktesep haklarının muhafazası bizim önceliğimiz. Farklı taraftan gazetesi yoksuz ancak muhteşem sayıda takipçisi olan genel ağ bilim sitelerini önemsiyor ve dikkate derece buluyoruz. Tekrar onlardan gelen talepleri da dinleyeceğiz. Çünkü belli aynı müddet bilahare onların içinden kesiksiz kitap kapsamına alınanlar olacak. Elhasıl belirtik başlık politikamızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”

Share: