Biçer Karaca’dan Vekil Yanık’a: “O Koltukta İstanbul Sözleşmesi’nden Çıkılmasını Savunan Değil ‘O Sözleşme Mankafa Ati, Izansız Geldi’ Diye Niteleyerek Burada…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız, Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Bakan Su Yanık’ı eleştirdi. Biçer Karaca, “2023 yılında o koltukta muadele, özgürlük ve hak taleplerini, kadın cinayetlerini ve kadına yönelik gelişigüzel cins şiddeti önleyemeyen, erken yaşta zorla evlilikleri sonlandıramayan bire bir vekil değil, parçalanmamış tersini işleyen benzeri vekil oturacak. O koltukta tek adama meşruiyet vermek üzere İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını savunan değil ‘O itilaf anlayışsız ati, gabi geldi’ diye burada danışma yapacak bir vekil oturacak” diye niteleyerek konuştu.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri bitmeme ediyor. CHP Umumi Komutan Yardımcısı, Denizli Saylav Gülizar Biçer Esmer bugün, Sülale Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde alay aldı. Biçer Kişmiri şunları söyledi:

“FAİZE ÖDENECEK MAL, BAKANLIĞINIZIN SOSYAL YARDIMLARA AYIRDIĞI PARANIN İKİ KATI”

“2022 bütçe teklifinde Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bütçesi Merkezi Hile Bütçesi’nin 3,77’sine kıymet geliyordu. Ben bunu eleştirmiştim. Böylesi serbest alana eş bir bakanlığın bütçesinin bu kadar düşük olmasının akilane olmadığını tabir etmiştim. Eleştirdim, keşki eleştirmeseydim demek geliyor içimden 2023 yılı Merkezi Idare Bütçesi’nde bakanlığınızın bütçesi 2,98’e indirilmiş. Bütçede sosyal yardımların hep 258,4 bilyon lira amma bu bütçede faize, faizcilere, faiz lobilerine ayrılan hisse 565,6 bilyon teklik. Faize ödenecek servet, bakanlığınızın toplumsal yardımlara ayırdığı paranın iki tiran.

2023 bütçe taslağında faiz giderleri 565,6 bilyon liralık demiştim, 85 milyona böldüğümüz zaman 6 bin 508 liralık kişi başına sakıt almanak repo ödemesi. Yani bugün doğan aynı çocuk 6 bin 508 teklik nema borcuyla dünyaya ati. Sabık yıl bu ölçü nedir diye baktığımızda 2 bin 875 liraymış. Az Daha 3 cani faiz gelirlerine bu bütçede ayrılan behre var amma maalesef içtimai yardımlara ayrılan nasip bunun yarısı büyüklüğünde. Yani kişinin alacağı sosyal yardım, ihtiyaç sahiplerinin alacağı sosyal arkalama ödeyecekleri nema borcunun itmam bitirme altında. Bu bütçe ülkemizde derin konuşu buhranın neden olduğu koyu yoksulluğu çözecek bire bir bütçe değil. Bu bütçe halkın sorunlarını değil getiri lobilerini daha de zenginleştirecek tıpkı bütçedir.

“IÇTIMAI YARDIM KALEMLERİNİN ARTMASI SİZİN ÜLKEYİ YÖNETEMEDİĞİNİZİN AÇIK VE AÇIK GÖSTERGESİDİR”

‘4 olan sosyal yardım sayısını 50’ye çıkardık. 4 milyon 333 bin tekil haneye sosyal yardımda bulunduk.’ Pespaye sosyal heybet vurgusunu çok yaptınız amma toplumsal yardımları bırakmak içtimai devlette övünülecek tıpkısı nitelik değildir, bence hesap verilecek bire bir durumdur. Zira içtimai yardımlardan koskocaman olan sosyal arkalama alan çorak vatandaş sayısını azaltmaktır, hamhalat yurttaş sayısının yükselmesi evet bile içtimai müzaheret kalemlerinin artması buna ihtiyacı olan yurttaş sayısının artmasıdır; bu de sizin ülkeyi yönetemediğinizin yıldızlı ve kesin göstergesidir.

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın zat verilerine bakarak 2021 yılında 5 milyon 903 bin 515 hane toplumsal müzaheret almış yani kısaca 6 milyon ayak 2021 yılında toplumsal yardım almış, TÜİK’in gömlek halkı büyüklüğüyle bunu çarptığınızda 23 milyon 614 bin 60 can toplumsal arkalama alıyor. Sizin açıklamalarınıza baktım, ayrımsız üstelik hani gözleri parıltılı ışıldayan Nebati Vekil var evet, onun açıklamalarına baktım, diyor ki: 2002’dahi iktidara geldiğimizde 1 milyon kerte toplumsal arkalama alıyordu, bugün bu içtimai müzaheret alan ayak 6 milyona mevrut. Yani 2002’de 1 milyon derece toplumsal yardım alırken deminden 6 milyona yaklaşmış, bundan hastalık övünüyorsunuz? Bu övünülecek benzeri format değil bu sizin ülkeyi yönetemediğiniz, derinleşen yetersizlik ve yardıma kadın yurttaş sayımızın hangi kadar çok arttığının göstergesidir. O nedenle bence övünmek namına burada hepimizden bozukluk dilemelisiniz, özellikle özellikle halktan defo dilemelisiniz.

“MESKENET YİRMİ YILDIR BU ÜLKENİN KADERİ HALİNE GELDİ”

Zaruret yirmi yıldır bu ülkenin kaderi haline geldi, çözemediniz, çözmek da istemiyorsunuz zira sizin derdiniz yoksulluğu fasletmek, koyu verimsizlik dinamik gömlek sayısını ya dahi hamhalat evre sayısını, müzaheret düz sekmen sayısını, emanet sayısını düşürmek değil, sizin derdiniz yoksulluğu tutmak değil, yoksulluğu ihata etmek ve meskenet üzerinden eğreti yardımlarla intihap dönemlerinde ortaya koyduğunuz toplumsal desteklerle görüş dermek; intihap biter, bu üstelik biter. O nedenle aslolan içtimai devlette yoksulluğu bitirmektir. İşte bu nedenle tığ diyoruz kim verdiğiniz sosyal yardımlarla övünmeyin, övünmeniz inanın yurttaş nezdinde haddinden fazla pahal ve yoğun tahribata bozukluk oluyor.

“IÇTIMAI YARDIMLAR BİR SİYASİ PARTİNİN YARDIMI DEĞİLDİR”

Sosyal yardımları siz ödemiyorsunuz, cesamet ödüyor. Sosyal yardımlar bir siyasal partinin yardımı değildir, sosyal yardımları siyasal parti temsilcileri cebinden ödemez; içtimai yardımlar, devlete yurttaşlık ödevini yerine getirerek vergi ödeyen vatandaşların bütçesinden ödenir yani sosyal yardımları ödeyen devlettir. İktidarlar gelip geçicidir, celal bakidir. Bu nedenle, toplumsal yardımlar A iktidarında, B iktidarında kesilmez; sosyal yardımlar fakat ve ancak o iktidarlar döneminde, değişen iktidarlar döneminde yalnız ve sadece yönetilmez, bitirilir ve bitirildiği için de seçkin yıl bütçe konuşmalarında ‘Şu kadar toplumsal yardım düz aşama sayısını şunu düşürdük. Bu büyüklüğünde içtimai yardımla uylaşmak zorunda mütezayit vatandaş sayısını de şu kadara indirdik’ diyerek o koltukta oturan icra vekili övünür.

“AİLE DESTEKLERİ SİGORTAMIZI TAKLİT EDERKEN BARI İÇERİĞİNİ OKUSAYDINIZ”

‘Türkiye Sülale Destek Programı’na girmeyeceğim, soru gelirse gireceğim’ dediniz. 21’inci yıl iktidarınızdasınız. Cumhuriyet Altını El Partisi yerine, Ev Destekleri Sigortası’nı 2015’ten bu yana halkımıza anlatıyoruz. Özellikle alelhusus serencam iki yıldan bu yana Sülale Destekleri Sigortası’nı merhale hane girip kadınlara anlatıyoruz zira verimsizlik önce kadınları vurur. Çünkü kadınlar evde çocuğunun karnını amonyaklamak zorundadır; çocuğu açsa karı oldukça mutsuzdur, çocuğu bahtiyar ederseniz kadını mutlu edersiniz. O nedenle, kadınlara gittik, familya ocak dolaştık. Dolaştığımızda, Amasya’bile benzeri evde; vekillerinize buyruk verin, o evlere gitsinler tıpkısı esas çocuğuna salçayı suyla karıştırıp ısıtarak savsaklamak banıp çorba niyetine yediriyordu. İşte, bu nedenle, o evlerde Familya Destekleri Sigortası Programı’mızı anlattık, anlatmaya bitmeme ediyoruz. Ama ne oldu? ‘Eş Bindi Programı’ diye ismimizi bile taklit ederek geçici bir izlence hayata geçirdiniz.

“SEÇİMDEN SONRALARI BU YARDIMLARI KESECEĞİNİZİ KENDİNİZ İTİRAF ETMİŞSİNİZ”

Geçmiş 400-600 lirayla başladınız, sonra 800-1.200 civarlarını yükseltiniz. Bunun süresi mayısta başladı, hangi devir bitiyor? Temmuzda bitiyor yani 2023 seçimlerinden sonradan bitiriyorsunuz. Hani diyorsunuz ya: ‘Biz gidersek yardımlar kesilecek.’ Siz elhak seçme dönemine kadar bu yardımları yapıp seçimden sonra bu yardımları keseceğinizi kendiniz itiraf etmişsiniz. O nedenle, tığ yoksulluğu yönetmeye değil, yoksulluğu bitirmeye talibiz. O nedenle, Ev Destekleri Sigortamızı imitasyon ederken keşke içeriğini okusaydınız ve doğumdan ölüme büyüklüğünde okunabilen bunu bire bir siyasi partinin sadakası, lütfu değil; devletin birincil görevi yerine ve tek çocuğunun yatağa aç girmeyeceği ayrımsız program, topyekun tıpkı program olduğunu görseydiniz ve ona bakarak, keşke, bunu hayata geçirebilseydiniz.

“YOKSULLUĞUN BİTİRİLMEDİĞİNİN BİR İTİRAFIDIR”

Geçtiğimiz günlerde ayrımsız açıklama yaptınız: ‘Türkiye Ocak Bindi Programı’nda kademe başına sakıt mahiye gelirin kesin asgari ücretin üçte 1’inden birkaç olması koşuluyla 4 milyon haneye arkalama yapacağız’ dediniz. İşte, bu, yoksulluğun tamlık bile itirafıdır. Yani bu ülkede ‘Özel sektöre bile vereceğiz’ dediniz, özel sektörün durumunu da ilk defa itiraf ettiniz. Siz, asgari ücretin üçte 1’inden bir iki gelire ehil 4 milyon sülale olduğunu kendiniz anlatım ettiniz. Bu dahi yoksulluğun bitirilmediğinin, bitirilmeyeceğinin peyda ve kemiksiz benzeri itirafıdır.

Biz yıllardan beri şunu söylüyoruz: ‘Emekli aylıkları genişlik bir iki asgari sevap büyüklüğünde olmalıdır.’ Geçtiğimiz günlerde basında bire bir vukuf okuduk, saraydaki yegâne şahsiyet Hükümet ‘Emekli aylıklarının yer birkaç minimal sevap büyüklüğünde olması için bire bir faaliyet başlattık’ dedi. Bizi izleme etmeye devam ediyorsunuz, izleme edin; inanın, haddinden fazla daha iyileri gelecek, iptila etmeyin. Ayrıca, bunları hayata geçirmeye kurgu olduğumuz amacıyla dahi Cumhuriyet Altını Ahali Partisi Grubumuz namına adi halkımızın gözetiminde güç tıpkı saygınlık ve bindi gördüğümüzü, bizlere üstelik bunun gurur verdiğini burada tefhim etmek isterim.

“ÇOCUKLARIN ‘AÇIM’ DEMEKTEN UTANDIĞI, BİR SÜREÇ SİZLERİN ESERİ”

Ayrıntılar basit yatağa aç giriyor. Ziyaretlerimizde yetişek sendikalarını müzakere ediyoruz; oradaki öğretmenlerin anlatımları ayrımsız esas namına içimi parçalıyor, inanın ayn yaşlarını tutamadan dinliyoruz onları. Hoca ihvan diyor ki: ‘Sınıfta sabah öğrencilerimiz akıl ağrısı, ser ağrısı şikayetiyle başını sıradan kaldıramıyor. Başlangıçta adi sökel zannettik bunları ama onların hasta olmadığını sonraları ayırt ettik. Çocuklara benzeri şeyler yedirdiğimizde on-on beş zaman sonralari, yarım saat sonradan saksı ağrısı ve kanı ağrısı geçiyordu.’ Imdi çocukların ‘Açım’ demekten utandığı, ‘Başım ağrıyor, karnım ağrıyor’ dediğinde öğretmenlerin o çocuğun açgözlü olduğunu tayin ettiği ve hazırlık aldığı, ferdî tedarik aldığı tıpkı proses sizlerin eseri.

“OKULLARDA TAGADDI PROGRAMINI SEBEP HAYATA GEÇİRMEDİNİZ?”

Benzeri birçok bakanlık kolektif ayrımsız proje hayata geçirecektiniz; okullarda beslenme programıydı; hastalık hayata geçirmediniz? Düzey korumalı mevduata 155 milyar lira mülk harcayabiliyorsunuz ama okulda çocuklara sabahleyin kahvaltısı, nısfınnehar yemeği vermeyi hastalık düşünmüyorsunuz? Hastalik dallar ‘Açım’ demekten utanıyor? Sebep füru açlığını ‘Karnım ağrıyor, başım ağrıyor’ diye nakletmek zorunda kalıyor? Hastalik kahvaltı ve nısfınnehar yemeğini ücretsiz bu çocuklara okullarda vermiyorsunuz?

Meşrut yetişek yardımından bahsetmişsiniz. İlkokuldaki erkek çocuklarına ayda 45 lira, kızlara 50 teklik; ortaöğretimdeki erkeğe 55 lira, kız çocuklara 75 teklik. Geçtiğimiz günlerde Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Aktepe Mahallesi’nde saha çalışmasındaydım. 9 yaşındaki bala ‘Siz kimsiniz?’ dedi. ‘Ben dertlerinizi dinlemeye geldim. Var mı bire bir sıkıntın?’ dedim. ‘Kantinde tost 20 lira, harçlığım yetmiyor, haris kalıyorum’ dedi. Yani ayda 45 teklik, 50 teklik verdiğiniz ilkokul öğrencisi bala doyunmak üzere ince kaşarlı tosta günlük 20 lira para yöneltmek zorunda. Bu arkalama ne işe avantaj? Yani toplumun gerçeklerinden bu kadar uzak olmamalısınız. Siz bu ülkede çocukların yatağa açgözlü girmemesinin, kadınların yüzünün güleceği ve alelade toplumsal hizmet anlamında bunların mücadelesini verecek koltukta oturuyorsunuz.

“KADINLAR KULUÇKA MAKİNASI DEĞİLDİR”

‘Konut yardımında 3 çocuk şartı’ dediniz. Yani 3 çocuğu yoksa yoksul kadınlar, gerekseme sahibi kadınlar bu yardımdan faydalanamayacak mı? Böyle aynı izah sizin Bakanlığınıza, birlikte aynı kadın yerine yakışmadı. Kadınlar gurk makinesi değildir, kadınlar insandır, kadınlara âdem gözüyle bakın. Çocuğunun olup olmaması değil, kaç bala şartı değil, göreviniz ve üstelik de aynı karı Bakan adına göreviniz kadınları gurk makinesi gören zihniyeti tamamen reddederek uzaklaşmaktır. Amiyane yavru konusu gündeme geldiğinde insanın yüreği parçalanıyor.

“ENGELLİLERE RÜYA VERDİNİZ, BU UMUTLARI YERİNE GETİRMİYORSUNUZ”

Sayın Genel Başkanınız Şubat 2022’bile ‘Kamu kuruluşlarına 12 bin sakat kardeşimizi atayacağız’ demişti. 2022 Gücük Ay, 2022 Kasım; hala tık namevcut. Engellilere düş verdiniz, bu umutları adına getirmiyorsunuz. Ahit teyit töreninde siz ASDEP’lilere kortej vermiştiniz ‘Statü farklarını gidereceğiz’ diye niteleyerek. Güzeşte yıl bütçe görüşmeleri sırasında sizin tutanaklardaki ifadeleriniz berrak. ‘Bu arkadaşlarımızın hani ‘kırmızı yelekli kahramanlarımız’ diyorsunuz ya aha o kahramanlarınızın erkek hakları arasındaki bu farklılığı ve eşitsizliği gidereceğiz’ dediniz, ‘2022’nin önce ayından başlayacağız’ dediniz, kasım ayındayız, ASDEP çalışanlarının bu sorunları giderilmedi.

“SAVAŞTA, ÇATIŞMADA BACAĞI, KOLU KOPMAYANA ‘GAZİ’ DEMEYİZ.’ HAKEZA BİR MADDE SÖYLEDİNİZ Mİ?”

19 Eylül 2022’de Polatlı’da tıpkı meşveret yaptığınız tabir edildi. Bunu karıştırmak istiyorum, belgem yok, soracağım hoppadak. Şurası ifade ettiniz mi: ‘Savaşta, çatışmada bacağı, kolu kopmayana ‘gazi’ demeyiz.’ Hakeza benzeri öz söylediniz mi? Olur, bu, orada mevcut gazi arkadaşlarımız yoluyla bize iletildi. Dediler kim: ‘Videosu üstelik var amma güvenilmez bastırık görüyoruz. Bu videoyu sizinle paylaşamayız Sayın Vekilim. Lütfen bu derdimizi orada tabir edin.’ Bu umum banal çok yaralamış onları.

Uyuşturucu konusunda yavru ve akil baliğ bağımlılığı tedavi merkezleri var. 7 merkezde 10 ÇEMATEM açılmış durumda. Itimat güçlerine getirilen çocuklardan 6 bin 788’inin uyuşturucu kullandığı ya bile uyuşturucuyla ilintili ayrımsız suçtan etraf emniyete getirildiği Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinde var. Bu çocuklarla ilişkin Bakanlığınız aynı emek yapacak mı?

Dulda altındaki kadınlar ölürken sadece mahkemelerine avukat yollamak kadınları yüklenmek değildir. Teşrinievvel ayına büyüklüğünde 181 kaka kadın ölümü gerçekleşmiş bu ülkede 2022 yılında. Bu konuda bu yabansı ölümlerin aydınlatılması için ya birlikte bu kaknem ölümlerin engellenmesi amacıyla, tıpkı çabanız oldu mu?

“2023 YILINDA O KOLTUKTA ERKEN YAŞTA ZORLA EVLİLİKLERİ SONLANDIRAMAYAN BİR VEKIL DEĞİL, BÜTÜN TERSİNİ ÖZNE BİR ICRA VEKILI OTURACAK”

2023 yılında o koltukta teadül, özgürlük ve türe taleplerini, eş cinayetlerini ve kadına yönelik seçme çeşit şiddeti önleyemeyen, erken yaşta zorla evlilikleri sonlandıramayan tıpkı icra vekili değil, cemi tersini işleyen aynı nazır oturacak. O koltukta yegâne adama meşruluk kazandırmak için İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını savunan değil ‘O inikat kafasız ati, geri geldi’ diyerek burada enformasyon yapacak ayrımsız icra vekili oturacak. ‘Kadına yönelik sıkı uğraş ve kadın hakları kazanımlarının çöpe gittiğini ikna etmek balaban haksızlık olur’ diyen değil, kül bilakis kadına alın şiddette, kadın hakları mücadelesinde ve avrat cinayetleri üstüne sunu hassas ve bunun önüne geçilmek için koltuğunu feda etmeyi göze alan benzeri vekil oturacak.”

Share: