Benzine 58 kuruş indirim

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikli çevirgeç şarj istasyonu altyapısına ilişik detayları paylaştı. Türkiye’birlikte 6 bin elektrikli vasıta ve 2 binin üstünde şarj istasyonu bulunduğunu belirten Yılmaz, gelecek sene sonunda TOGG’un üretim bandından inecek olması ve Paris Anlaşması’nın Türkiye’dahi yürürlüğe girmesiyle elektrikli açacak sayısının lahzada artacağına ilgi çekti.

“Genişlik tutucu vizyon üstelik 2030’bile elektrikli çevirgeç sayısının ülkemizde 1 milyon adede çıkabileceğini gösteriyor.” diyen Yılmayan, Türkiye’birlikte 2023’te 75 bini fazla elektrikli çevirici ve 12 bin 500 yükleme soketi olmasını öngördüklerini aktardı. Yılmayan, şu an 818’i özel kullanma almak üzere 3 bin 36 şarj soketinin bulunduğunu bildirdi.

Şarj hizmetine yönelik hükümlerin birlikte zarfında bulunduğu yasa teklifinin iki dönüş önce TBMM Sanayi ve Tecim Komisyonunda kabul edildiğini anımsatan Yılmaz, teklifte ikincil mevzuatın hazırlanması üzere 3 mahiye müddet öngörüldüğünü belirtti.

İkincil mevzuatın yayımlanmasından sonradan halihazırdaki yükleme istasyonlarına, durumlarını kanuna uyumlaştırmaları için 4 maaş süre verileceğini ifade fail Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu sürecin elan kısa sürede tamamlanacağını öngörüyorum. 2022’nin önce yarısı bitmeden şarj hizmetine ilişik mevzuat altyapısını tamamlamış ve bu doğrultuda yükleme hizmetine başlamış olacağımızı düşünüyorum. Yükleme hizmeti lisansa tabi ayrımsız zindelik olacak. Lisans, şarj ağını işletecek kişiye verilecek. Şarj istasyonları ise lisansa tabi olmayacak. Yükleme istasyonlarını lisans sahibi kurup işletebileceği kabil, lisans sahibi sertifikalandırdığı üçüncü taraflara ilgili istasyonlarda da bu bakım sunabilecek. Yükleme zıkkım işletme lisansları akaryakıt dağıtım lisanslarına analog tıpkısı şekilde olacak. herhangi bir ihale yahut münhasırlık olamaz amma motivasyon yahut bambaşka yollarla istasyon kurdurulma yöntemi düşünülebilir. Yapılacak ikincil düzenlemeleri kamuoyu görüşüne açacağız. Konuyla ilgili temas kesimden ulama ve önerileri bile bekliyoruz.”

EPDK gerekseme halinde fiyatlarda madun ve dal sınır belirleyebilir

Yılmaz, EPDK’nin yükleme hizmetine ilgilendiren fiyatları izleyeceğini, ihtiyaç olması halinde alt ve eğin limit belirleyebileceğini bildirdi.

EPDK yoluyla zindelik şalter ve şarj hizmeti altyapısının gelişimine yönelik bakanlıklardan rey alınarak projeksiyon hazırlanacağını aktaran Yılmayan, “Projeksiyona bakarak yükleme ağının yaygınlaştırılması için alınabilecek tedbirleri ve teşvik ihtiyacını ilgilendiren bakanlıklara bildirebileceğiz. Gerektiğinde istasyonların kurulması ve kurulum hızının elektrikli çevirgeç komutan hızına yetişememesi ihtimaline karşın öncelikle heveslendirme metoduna başvurulabilir. İhtiyaç halinde yükleme zıkkım işletmecilerine arttırma şarj istasyonu kurma yükümlülüğü getirebileceğiz.” dedi.

Yükleme zıkkım online zemin üzerinden görebilecek

Yılmayan, şarj zıkkım işletmecilerinin anonim yahut limited müşareket kendisine kurulabileceklerini belirtti.
Lisans başvurusunda bulunan şirketlerin hayatiyet piyasasında faaliyet yasağının olmamasının araç olduğunu vurgulayan Yılmayan, şöyle bitmeme etti: “Lisans sunulan yükleme zehir işletmecisinin belli başlı müddet süresince asgari sayıda yükleme istasyonunu ağına putrel yükümlülüğü olacak. Aynı yükleme istasyonunda hizmete başlanabilmesi amacıyla aksiyon yeri küşat ve iş ruhsatıyla ilgili tevzi şirketinden olumlu düşün istenebilecek. Yükleme istasyonlarının ünitelerinin kurulum ve güvenliğinde uyulacak standartlar TSE eliyle çıkarıldı. Bu ve bire bir teknik standartlara mülhak namına tığ bakım sunumuna ilişik kâh standartlar, kurallar koyacağız. Aynı yükleme ağındaki şarj ünitelerinin sınırlı bire bir oranının acul şarj edebilme kapasitesine topluluk olmasını isteyeceğiz. Kullanıcıların bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla bir serbest ulaşım platformu kuracağız. Bu dünya üzerinden şarj istasyonlarının coğrafi konumları ve yerleri, yükleme istasyonunda kâin ünitelerin tipleri, yükleme hizmeti fiyatları ve izleme fail 24 saat içerisindeki emre amadelikleri kabilinden bilgilere erişilebilecek. Böylece, kullanıcı şarj ağlarına sadık istasyonlarda uygulanan fiyatlar mukayese edilebilecek. Kullanıcıya güzergahı üzerindeki istasyonların emramadeliklerine göre önceden şarj ünitesi rezervasyonu yapması imkanı getirilecek. Böylelikle hem paradan hem de zamandan artırım yapılabilecek.”

Elektrikli kurgu yükleme istasyonlarına ilgili standartlar belirlendi

 

Elektrikli arabalara hareketli şarj geliyor!

 

Share: