Bayburt ve Ordu’da Diyanet’e vabeste kurumlarda deprem tatbikatı yapıldı

Bayburt ve Ordu’üstelik, İçişleri Bakanlığı Afet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı iş birliğiyle “Deprem Anı, Çök Kumpas Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

???????Kaleardı Leyli Ayvaz Kur’an Kursu’nda düzenlenen ve AFAD İl Müdürü Adaletli Aslan ile Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy’un da takip ettiği manevra sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta mütezayit öğrenciler senaryo gereği zelzele boyunca “çök-dek-tutun” yöntemini uyguladı.

Manevra öğrencilerin bahçede güvenli alana boşaltma olmasıyla sona erdi.

Aslan, tatbikatın peşi sıra yaptığı açıklamada, bu yılın “AFAD Manevra Yılı” olarak algı edildiğini, zımnında yıl süresince bütün kamu kuruluşlarında tatbikatlar yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda zaman kentteki kamu müftülük binaları ile müftülüğe ilişkin yetişek merkezlerinde eş zamanlı tatbikat düzenlendiğini belirten Aslan, “Hareket hatıra çök, komplo ve tahliye uygulaması yaptık. Son aşama muvaffakiyetli bir tatbikat oldu. Buradaki öğrencilerimiz tıpkı deprem simultane neler yapılması gerektiğini kullanışlı yerine öğür oldu.” dedi.

Ordu

Ordu’de birlikte Din Akademisi Dini İhtisas Merkezi’nde, “Sarsıntı Yadigâr, Çök Akort Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Din İşleri Başkanı Mualla Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in çalışkan bağlantı ile katıldığı tatbikatta, Vali Tuncay Sonel, İl Kıran ve Acil Boyut Müdürü Osman Işık ile İl Müftüsü İsmail Çiçek üstelik meydan aldı.

Vali Sonel ve beraberindekiler, senaryo gereği araklayan sirenlerin peşi sıra ilk adına “çök-alengir-tutun” yöntemini uygulayarak sarsıntıların geçmesini bekledi. Hareket sonrası bulundukları binayı terk ederek, emniyetli şekilde kavuşum alanına tahliye gerçekleşti.

Yaralılar ise anında tedavi altına alındı.

Zelzele takkadak ve hareket sonrası tahliye sırasında hangi yapılması gerektiği kılgılı yürütme edildi.

Share: