Barbaros Hayreddin Ciddi Gemisi Ordu’da

Barbaros Hayreddin Ağırbaşlı Gemisi Cıvıl Cıvıl’da

Araştırı gemisi tıpkısı haftalık bakıma alındı

ORDU – Gün Doğusu Akdeniz’birlikte ayrımsız süredir doğalgaz taharri çalışması işleyen sismik araştırma gemisi ‘Barbaros Hayreddin Vakarlı’, Kalabalık’nun Ünye Limanı’na çıpa atarak bakıma alındı.

Doğalgaz ve petrol aramalarında kullanılmak için 2013 yılında Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı eliyle Norveç’ten satın alınan sismik araştırı gemisi ‘Barbaros Hayreddin Vakarlı’, Ünye Limanı’na çıpa attı. Güzeşte ağustos ayında Cıvıl Cıvıl ziyaretinde konuşan Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Ünye’bile keşif amaçlı birer kuyu planladıkları söylememiş ve çalışmaların gelişmemiş sürede başlanacağını ifade etmişti. Bu sabah saatlerinde Ünye Limanı’na gelen Barbaros Hayreddin Ağır Gemisi, ilçede cümbüş oluşturdu. Sefine, ayrımsız haftalık bakımın ardından kestirmece 25 deniz mili uzaklıkta çalışmalarına devam edecek.

Ünye Limanı’nda bakıma alınan gemide tahminî 50 personelin bulunduğu öğrenildi. Ünye açıklarında çalışmalarına bitmeme edecek olan sismik araştırma gemisinin Karadeniz Bölgesi’nin tamamını dolaşması hedefleniyor. Geminin Ünye’bile rezervlerin tespiti sonrası çalışmalara başlaması bekleniyor.

“Polarcus” ismiyle geçer not gemi, TPAO aracılığıyla satın alındıktan sonra Barbaros Hayreddin Vakur ismiyle kullanılmaya başlamıştı. Gemi, iki ve üç boyutlu sismik bilgelik toplayabiliyor. Taraf ve durum tayinlerini ise uydu haberleşmesiyle otomatik olarak sağlayabiliyor. Gemide antrparantez tıpkısı skor da helikopter pisti bulunuyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı vasıtasıyla Norveç’ten satın alınan ve özgün adı ‘Polarcus Samur’ olan gemiye, ‘Barbaros Hayreddin Ağır’ adı verildi. Tuzladaki Desan Tersanesi’nde al renge boyanan sefine, 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve yer yağı aramaları amacıyla kullanılacak olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik fen toplayabiliyor. Sefine, cephe ve mevki tayinini peyk haberleşmesi ile kendi kendine olarak yapabiliyor. Gemide ayrımsız üstelik helikopter pisti bulunuyor.Share: