Barajdan baraja su takviyesiyle ekincilik yapılan havzada hasat başladı

Diyarbakır’üstelik bu yıl yağmur azlığı nedeniyle kuruma tehlikesiyle yüz yüze mütezayit Devegeçidi Barajı’na bire bir eksantrik barajdan aktarılan 20 milyon metreküp su yardımıyla tarım yapılan 58 bin dekar alanda hasat başladı.

Devegeçidi Çayı üzerinde sulama için 1972’bile kurulan, 220 milyon metreküp akarsu çokluk hacmine cemaat baraj gölündeki su seviyesinde, yağmur azlığı, iklim değişikliği, buharlaşma gibi nedenlerle akıbet yıllarda düşüş yaşandı.

Baraj suyundan faydalanarak zirai cıvıltı tay tay arabası çiftçilerin yağışsızlık riski nedeniyle yaşadığı bulut, Diyarbakır Yağışsızlık Kriz Koordinasyon Merkezinin “baraja su takviyesi yapılması” kararıyla sona erdi. Değişmeyen doğrultusunda DSİ 10. Nahiye Müdürlüğünce düzenlenen çalışmayla Dicle Baraj Gölü’nden 20 milyon metreküp suyun Kralkızı Dicle Esas Sulama Kanalı ile Devegeçidi Baraj Gölü’ne taşınması sebebiyle barajdaki su seviyesi arttı.

Kanallar eliyle, 6 milyon kilovatsaat enerji kullanılarak, 59 kilometre mesafeden Devegeçidi Barajı’na taşınan suyla darı, cehre, sebze ve tahıl yetiştirilen 58 bin dekar alanda üretimi sürdüren çiftçiler hasada başladı.

“Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye teşekkürname ediyoruz”

Baraj havzasında zirai üretim özne çiftçilerden Raif Özateş, AA muhabirine, 5 bin dekar tarım arazisinde Devegeçidi Barajı’ndan sağladığı suyla cehre ürettiğini belirterek, kestirmece 40 yıldır bu üretimi sürdürdüğünü söyledi.

Özateş, tarımsal üretim sebebiyle yüzlerce kişinin bile istihdam edildiğini dile getirerek, “Eğer su aktarılmamış olsaydı çok nazik teessürat yaşayacaktık. Çoğu ekinci kuraklıktan yağlık im elde edemeyecekti. Haddinden Fazla şükür hasada başladık. Pamukta dekar başına 400-600 kilogram yapıt alacağımızı düşünüyoruz. Su aktarılmasaydı çoğu koca ekmeğinden olacaktı. Çokça şükür şu zaman genişlik iyi. Buna çevirgeç olan DSİ ve eksiksiz personele teşekkür ediyoruz. Çiftçiler adına yavaş bire bir kuraklıkla alın karşıyaydık, haddinden fazla tedirgindik. Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye çokça teşekkürname ediyoruz.” diye konuştu.

“Su aktarımı olmasaydı, hep ürünlerimiz kuruyacaktı”

Mehmet Alp da yaklaşık 30 yıldır rençperlik yaptığını, bu yıl arazisinin 1500 dekarında cehre, 300 dekarında ise darı yetiştirdiğini anlattı.

Kahraman, “Bu yıl kuraklıktan kontekst Devegeçidi Barajı’nda akarsu kalmadı. Dicle Barajı’ndan yapılan akarsu aktarımı sebebiyle ürünümüzü yetiştirdik. Su aktarımı olmasaydı, çiftçiler balaban tıpkısı riskle yüz yüze kalacak, hep ürünlerimiz kuruyacaktı. Sıhhatli olsunlar nakil suyla ürünümüzü yetiştirdik. Ürünümüzü topluyoruz. Dekara kestirmece 600 kilo pamuk elde ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DSİ 10. Kesim Müdürlüğü Diyarbakır- Batman Sulamaları İşletme ve Hizmet Şube Müdürü Dr. Ramazan Yolcu, küresel ısınmaya vabeste yerine bölgeye bu yıl yeteri büyüklüğünde yağmur düşmediğini belirtti.

Yağış azlığından Devegeçidi Baraj Gölü’nde yeterince akarsu depolanamadığı amacıyla Dicle Barajı’ndan 20 milyon metreküp su aktardıklarını anlatım eden Geçici, aktardıkları su ile bölgede kısaca 58 bin dönüm arazinin sulanmasını sağladıklarını kaydetti.

Bu çalışmanın önemine belen fail Geçici, şunları söyledi:

“DSİ olarak yapmış olduğumuz bu çalışmanın ülkemize 348 milyon lira gelir sağlayacağını tahmin ediyoruz. Bu çalışmaları yapmasaydık evet bile bunu yapacak imkan ve tesisimiz olmasaydı çiftçilerimizin ektiği mahsulat kuruyarak, arazide kalacaktı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı DSİ 10. Nahiye Müdürlüğü namına bu çalışmamız neticesinde bölgedeki çiftçilerimiz şu anda hasat aşamasında. Bu çalışmanın mutluluğu içerisindeyiz. ‘Taşıma suyla değirmen dönmez’ denilir fakat biz transfer suyla 58 bin dekar alana sulama suyu sağladık.”Share: