Bandırma’dan 28 ülkeye soğan tohumu ihraç ediyorlar

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki ayrımsız firma marifetiyle üretilen soğan tohumları 28 ülkeye ihraç ediliyor.

Mehmet Fecir tarafından 1984 yılında kurulan çocuk firması, 2004 yılından bu yana Fecir’ın oğulları Birey Fecir ve Ağababa Tan vasıtasıyla yönetiliyor.

İlçeye sınırlı Çepni Mahallesi’nde üretimi yapılan soğan tohumları Azerbaycan, Tacikistan, Kazakistan, İran, Hollanda, Rusya, Libya ve Irak özellikle görünmek amacıyla 28 ülkeye gönderiliyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Tan, AA muhabirine, 2007 yılında yetersiz dışına koca yapmaya başladıklarını söyledi.

Tan, Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla tescilli 29 soğan çeşidine erbap olduklarını belirterek, “Tohumlarımızın yüzdelik 65’ini, 28 ülkede 3 ayrımlı işaret ile satıyoruz. Ortak çeşitler başta oluşmak amacıyla yerli Türk firmalara üstelik hazırlık ediyoruz. Onlar da tohumları gine paketleyerek kişi markalarıyla az içi ve yurt dışı pazarlara satıyorlar.” diye konuştu.

Acun çapında şöhretli firmalar üzere üretim yaptıklarına işaret fail Fecir, şunları kaydetti:

“Onlar bize istif tohumlarını gönderiyor, biz de bunların çeşitlerini çoğaltarak baştan onlara gönderiyoruz. Ar-Ge departmanımız kullanılmamış garip ıslahında hassasiyetle çalışıyor. Tere, roka, maydanoz, dereotu ve bezelye üretimiyle de yetersiz içi tohum ihtiyacına yardım sağlıyoruz.”

Share: