Balkı Dağı’ndaki buzullar kurak iklime ehil milli parka sahn veriyor

Veca Dağı’nda yaz sıcaklarında eriyen buzullar, yağışsız iklime ehil Ağrı Dağı Milli Parkı’ndaki karışık hayatına can suyu oluyor.

Türkiye’nin genişlik büyüğü olan Dert Dağı Milli Parkı, zengin florası ve faunasıyla herhangi bir sezon çok sayıda yaban hayvanı türüne aile sahipliği yapıyor.

Kurak iklime sahip milli parktaki Bulakbaşı ve Karasu sulak alanları dahi 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Veca Dağı’nda eriyen buzullardan besleniyor.

Kuş, balık, sürüngen ve kemirgenler de kavurucu sıcakların hareketli olduğu bölgede, serin yara sularıyla yaşamlarını sürdürüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, Veca Dağı’nın zirvesinden gelen suların dağın eteklerindeki sulak alanları beslediğini ve bu sulak alanların de bölgeye fert suyu olduğunu söyledi.

“Sevimsiz sular, bölgedeki canlılara yaşam alanı oluşturuyor”

Sulak alanların ilkin çandır canlıları başlamak üzere insanlara ve tarıma ulama sağladığını ifade eden Çelik, “Bu yaban canlıları arasında alelhusus kuş türleri nazik tıpkısı düzlük tutmaktadır. Zirveden gelen soğuk sular, kavurucu sıcakların içre ılıman aynı yapıyı, bu yapı dahi aşılanmamış hayvanlarının dirim alanını oluşturuyor.” dedi.

Çelik, birçok kuşun sulak alan olmadan yaşayamadığını anlatarak, “Özellikle balıkçıllar ve ördekler ilkin oluşmak amacıyla bir nice ayrımlı kuş türü bu alanı pahal kendisine kullanmakta. Zımnında tagaddi, tenasül ve barhana aktivitelerini bu alanda devam ettiriyorlar.” diyerek konuştu.

Türkiye’da genişlik birkaç yağış kayran bölgenin Iğdır bölgesi olduğunu ve bundan muhit kuraklığın yoğun yaşandığını nâkil Çelik, şunları kaydetti:

“Iğdır bölgesi amacıyla düşündüğümüz zaman bu sulak alanların beslenmesi için Veca Dağı’nın zirvesindeki buzullar çokça kocaman ayrımsız düzlük tutuyor. Çünkü bu buzullar yılın herhangi bir döneminde şanlı. Şita aylarında yağış almayan bölgeler için dahi yetişkin tıpkısı ana. Bu buzullar yaz boyunca eriyerek ana sularını besliyor ve bu sular bile aşılanmamış hayvanlarına hayat alanı oluşturuyor.”Share: