Balıkesir’in yüzyıllık “Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” coğrafi işaretle tescillendi

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine bağlı rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde, ilk kez Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına katılan askerlere besleyen, lezzetli ve dayanabilen besin sağlayabilmek için üretilen seferberlik çöreğinin coğrafi işaret tescili yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Büyükşehir Belediyesince Türk Nişancı ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan tescil başvurusu sonuçlandı.

“Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” adıyla tescillenen ürünle Balıkesir’in coğrafi meni sayısı 16’ya yükseldi.

Muharebe yıllarında toprak halkının ayrımsız araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker hastalığı ve tarhana çorbası mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, yuvarlak biçim verilerek yıkanmış coşkunluk bulanıp odun ateşinde pişirildikten sonra serin tıpkı yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek arkaç getirildi. Böylelikle o dönemde cephede savaşan askerlere, detaylı müddet bozulmadan dayanabilecek tatminkâr ve besleyen gıda sağlandı.

Bükdere küflü cilt ayran peyniri, manda kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Balya sadeyağ üzere referans işlemlerini tümleç Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, “Susurluk kokoreci”, şehre katışıksız yayın ve tariflerin vadi aldığı 30 çeşidiyle “Balıkesir kahvaltısı” ile “Havran inciri”nin tesciline yönelik müracaat hazırlıklarını sürdürüyor.

Share: