Balıkçıların tezgahlarında pelit bolluğu yaşanıyor

Trabzon ve ilçelerindeki limanlardan Karadeniz’e açılan balıkçılar, mübarek miktarda avladıkları palamutla kıyıya dönmeye bitmeme ediyor.

1 Eylül’de sona muazzez denizlerdeki av yasağının arkası sıra kasalarını palamutla doldurmaya başlayan balıkçılar büyüklüğüne bakarak bunların tanesini 25, 40 ve 50 liradan satışa sunuyor.

Balıkçılardan Gökmen Vazıh, AA muhabirine, pelit avının mufassal yıllardan sonradan ilk kez bu zaman iki kamer süreyle devam ettiğini söyledi.

Fiyatların akıllıca olduğunu belirten Görgülü, “Etten ve tavuktan henüz ucuz şekilde satıyoruz. Şu anda insanlar artık aldıkları balıkları kış için dolaplara koyuyor. Fiyatlar 3-4 tanesi 100 liradan başlıyor ve fevk makul çıkıyor. Klan uzunluk ve tazelikleri hepsinin bir.” dedi.

Vazıh, sabık yıla göre palamudun daha fazla olduğuna değinerek, “Tıpkı hafta ile 10 çevrim beyninde henüz bu bereket bitmeme kıymet ve sonradan bitecektir.” ifadesini kullandı.

Vatandaşların palamuda olan ilgisinden kıvançlı kaldıklarını aktaran Mehmet Fert Örseloğlu ise bu yıl beklenenlerin üzerinde palamut avında ongunluk yaşadıklarını vurguladı.

Share: