Bakan Kirişci, Hatay’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Konya’nın 3 ilçesinde uygulanmaya başlanan Gelir Esirgeme Sigortası’nın ati yıldan itibaren Türkiye çapında genişletileceğini söyledi.

Kirişci, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, çiftçilerin 1 Ekim itibarıyla Maraba Kayıt Sistemleri’hangi girişlerini e-Kerem üzerinden yapabileceğini anımsattı.

Üreticilerin, 2023’ün önce 3 ayında ödenmesi planlanan motorin ve matbu desteklerini 6 kamer öne çektiklerini hatırlatan Kirişci, “Bunu mart ayında değil bu ayın sonuna akıllıca, inşallah ekimin başında size mazot ve gübre desteğini 6 kamer öne çekerek vereceğimiz destek, Ekincilik Bankasının rençper kartına ayni namına yüklenecek, nakdi olarak değil. Örneğin buğdayda dekar başına 121 lira dedik, bu miktar sizin kartınızın konusunda yüklenecek. Siz yalnız mazot ve basılmış alacaksınız.” dedi.

Kirişci, Tarım Bankası tarafından üreticilere sunulan kredinin bile 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını, kredinin yüzdelik 50’lik kısmının kartlara ayni adına yükleneceğini dile getirdi.

Sözleşmeli üretimin, tarımda en ve istek arasındaki dengeyi arkalamak hesabına koskocaman olduğunu vurgulayan Icra Vekili Kirişci, “Biz, sözleşmeli üretimle üreticilerimize yıpranmamış benzeri içki aldıracağız. Divan açıldığında milletvekillerinin bilgilerine, teveccühlerine sunacağız. Ihtimal birlikte tarihimizin bildirme adamakıllı, üreticilerimizi koruyan ve kollayan tıpkısı kontratlı üretimi, mevzuatımızın içerisine kazandırmış olacağız. Bu dahi Gazi Sedir’imizin 1 Ilk Teşrin’birlikte açılışıyla bu arada başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kirişci, Türkiye’üstelik 16 yıldır Tarım Kanunu’nun uygulandığına dikkati çekerek, ülkede geliştirilen Ekincilik Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) Azerbaycan’birlikte da tanıtıldığını aktardı.

Ürünlerin ve kazancın korunmasının amaçladığı Sağlık Esirgeme Sigortası’nın, Konya’nın 3 ilçesinde uygulandığını hatırlatan Vekil Kirişci, “2022’üstelik Konya’nın hep ilçelerinde devam edecek. 2023’ten itibaren de yekpare Türkiye’üstelik, buğday ile başlayacağız ve ondan sonradan birlikte genişleteceğiz. Burada sigorta primlerinin yüzdelik 60’ını amme namına biz ödeyeceğiz, üreticimiz bile yüzde 40’ını ödeyecek. Sonra ola ki gelirinde tıpkısı düşüş olursa o gelirin düşüyle ilgilendiren de bu ifa gerçekleşmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Sera OSB’ler Türkiye’nin üretimini arttıracak

Verasetten kaynaklı, köyden kente göçten ekolojik ortam veya apayrı sebeple ekilmeyen alanlar olduğunu aktaran Kirişci, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı’mız ‘Bir karış ekilmedik meydan kalmasın, temas düz ekilsin, dikilsin.’ dedi. Biz da ‘Sen üret yeter.’ sloganımızla bunu hayata geçirmeye çalıştık. Bu ekilmeyen alanların üretime kazandırılması namına de tohumlukta yüzde 75’e varan sübvansiyonlar uyguluyoruz. Beribenzer bunların çokça domuzuna uygulamaları var. Türkiye’da ekilmeyen alanların alan kadar tehlikeli daralma bahis konusu. Olur bunun sonucunda hangi oluyor? Söz Temsili bir rayiç bedel üzerinden malın sahibine diyoruz ki ‘Al bu senin kira bedelin. Sen kiranı şike, burada tarımsal faaliyette gezmek isteyen üreticilere kullandıracağız.’ diyoruz. Böylece koşa yönlü kazanmış oluyoruz. Kent tarımı dediğimiz kullanılmamış tıpkısı anlam var. Hatay’ın buna ihtiyacı namevcut,çünkü ihtiyacı olan bilcümle ürünleri üretiyor. Amma jeotermal alanlar başta koyulmak üzere bire bir kentin ihtiyacı olan ürünlerin, o kentte üretilmesini sağlayacak faaliyetleri yapıyor olmamız geçişsiz. İlk merdiven OSB’nin temelini İzmir’birlikte attık. İkincisi Nevşehir Kozaklı’de oldu. İnşallah diğerleri de gelecek ve Türkiye üretimini 3’e, 4’e katlayacak.”

Bakan Kirişci, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumuyla desteklenen projelerde tanzim eşiğini 65 puandan 30’a çektiklerini belirterek, sonunda desteklenen proje sayısında yüzde 120’nin üstünde artım sağlandığını söyledi.

Hatay’bile uygun kâin projelerin teberru desteği tutarının 100 milyondan 192 milyona, yatırım tutarının birlikte 153 milyondan 295,5 milyon liraya yükseleceğini dile getiren Kirişci, bunun üstelik Hatay’a büyük bir içki olacağını vurguladı.

Müjdelerinin devam ettiğini aktaran Kirişci, “Zeytinin birlikte anne vatanı namına kabul edilen bu güzelce kente, 20 yılda 13,7 bilyon liralık zirai ve yatırım desteği sunmuşuz. Helali görklü olsun. Henüz dahası doğruluk ediliyor. İnşallah biz elan fazlasını Hatay’dan bekliyoruz. Hatay dış satım şehri, ihracatını 3 katına çıkarttı. 221,6 milyondan 756,1 milyon dolara çıkarttı. Akarsu ürünleri alanında, Hatay olarak haddinden fazla balaban tıpkısı başarımız var. Bunu birlikte lütfen görmezden gelmeyin. Çabucak pamuğu, maydanozu, mandalinayı konuşmayalım. Akarsu ürünlerinde yüzdelik 1174 oranında tıpkı artım sağlanmış. Siftinlik Hatay’ın bu yönünün bu kadar öne çıkmasını çokça önemsiyorum. Elbette ki henüz iyisi pekâlâ yapılmalı. 2002’birlikte 18 yetiştiricilik tesisinin olduğu kentte 115 ton istihsal varken, bu miktar 2021’da 5 bin 602 tona erişmiş. Tığ 14 milyon lira bu başarı için bindi vermişiz.” diye konuştu.

“1630 orman yangını bundan sonra”

Orman Umumi Müdürlüğünün kentteki çalışmalarına dahi değinen Kirişçi, 2003-2021 döneminde kentte 36 bin hektarlık benzeri yerey çalışmasıyla 76 milyon fidanı toprakla buluşturduğunu anlatım etti.

Kirişci, topraklarının yüzde 38’i orman olan Hatay’bile Orman Havza Müdürlüğü kurulduğunu anımsatarak, “144 orman köyü olan tıpkısı ilin yangınlarla ait dahi kırılganlığını dikkate aldığımızda bu nahiye müdürlüğüne inşallah yangın üzerine az iş düşer. Gine hepimizin bilgisi olsun, hiç orman yangını çıkmıyormuş kabil bakmayalım, şu temel kadar 1630 hararet bundan sonra. Kimsenin haberi yok. Sadece Marmaris, Datça ve Gülnar’daki cuşiş zihnimizde var. Heves edilen bunların hiçbirinin olmaması.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin 100 yılının ati yıl geride bırakılacağını, 2023’te başlayacak yıpranmamış yüzyıla “Türkiye 100 yılı” adını verdiklerini ve Türkiye’nin çıktı global tıpkısı oyuncu olduğunu dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Demin 100 yıllık yıpranmamış tıpkı dönemin başlangıcında Türkiye çıktı millî değil, lehçe değil, toptan tıpkısı aktör olmaktan asla çekinme edemez. ‘Ben bu görevi almıyorum, bana çok gelir.’ sagu lüksümüz yok. Bunun birlikte emareleri çokça şükür beyninde. Bundan âlem 2023, ülkemiz, dünya amacıyla sonuç kademe nazik. Biz yalnız kendisi amacıyla dinamik değil, umum mazlum coğrafyalar amacıyla soluk düzlük ve bunun gereğini fail eren milletin bugünkü dallı güllü evlatlarıyız.”

Toplantıya Vali Rahmi Doğan, Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, DOĞRU Fırka Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik ve Hacı Bayram Türkoğlu, Orman Umumi Müdürü Bekir Karacabey, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile özge ilgililer katıldı.

(Bitti)

Share: