Babadan oğula miras: Gazilik

Şanlıurfa’de canlı Kıbrıs gazisi Sinan Keskinbıçak ile terör gazisi polis memuru oğlu Halil Keskinbıçak, kahramanlık madalyalarını gururla taşıyor.

Şanlıurfalı 76 yaşındaki Sinan Keskinbıçak, 1974’te askeriye yaparken fahri katıldığı Kıbrıs Hazar Harekatı’nda gazi oldu. Babasının gaziliği zımnında çocukluğunda askerlik hayali kuran 36 yaşındaki Halil Keskinbıçak bile 2008 yılında polislik sınavını kazanarak mesleğe ilk adımı attı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yaparken 2010’da terör örgütü aracılığıyla Taksim’dahi gerçekleşen saldırıda yaralanan Keskinbıçak, 2 sene süren tedavisinin peşi sıra gazi kendisine evine döndü.

“Kendimle ve oğlumla gurur duyuyorum”

Kıbrıs gazisi Sinan Keskinbıçak, AA muhabirine, vatan üzere canlarını feda etmekten katiyen korkmadıklarını söyledi.

Hem kendisiyle hem dahi oğluyla hava duyduğunu belirten Keskinbıçak, “Tanrı, kontak ve beraberliğimizi bozmasın, yiğitlik ile hava duyuyorum. Her cet, oğluna servet mülk bırakıyor. Bize birlikte bırakıt yerine gazilik bırakmak kader oldu. Bunun amacıyla Allah’a şükrediyorum. Ego gazi oldum oğlum da gazi oldu. Allah devletimize, milletimize arıza vermesin.” diye niteleyerek konuştu.

Gazi polis güçleri memuru Halil Keskinbıçak üstelik Taksim’deki hareketli sonucu yaralandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Babam 1974 Kıbrıs gazisi. Rabbim o gaziliği bize bile kader etti. Karı kendisine bu büyüklük, bu yurt, bu sembol amacıyla ikimiz bile gazi olduk. Küçükken babamın gazi olması dolayısıyla askerlik hayalim vardı. Çeri olmadık amma polis olduk. Sonuçta o dahi aynı görevi üstleniyor. Polis olduktan sonradan bile kaderde almak babamla ayrımsız yolda yürüyecekmişiz. Bu büyüklük üzere babam üzere gazilik şerefine nail oldum. Ata ve oğul adına bana gazi oğlu gazi denmesi benim çok hoşuma gidiyor. Bundan haysiyet duyuyorum, çok domuzuna tıpkı his. Rabbim tüm gazilerimize iflah versin. Benim amacıyla babamdan mütezayit yeryüzü şişman ve en gururlu miras gaziliktir. Gazi oğlu gazi başlamak benim üzere itibar vericidir. Bu benim çıktı künyem var. Hep arkadaşlarım beni öyle biliyor anca çağırıyor.”

Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği Başkanı Gazi Mehmet Güç birlikte Keskinbıçak ailesine büyüklük için yaptıkları fedakarlıktan kontekst teşekkürname etti.

Gaziliğin herkese baht olmadığını vurgulayan Ağır, “Benzeri insanın babasından servet kalabilir ama yiğitlik unvanı değişik benzeri şeydir. Bence bildirme şişman bırakıt budur. Cenabıhak kendilerinden razı olsun. Babası Kıbrıs’ta savaş etmiş, kendisi İstanbul’de yıldırı örgütünün bombalı saldırısı sonucu gazi ergin kardeşimiz. Bu Arada el yürüyoruz. Gaziler vurulunca değil unutulunca ölür. Bu ülkede gazileri unutmayan herkesten Tanrı razı olsun.” ifadesini kullandı.

Share: