Ayvalık’ın Kum Zambakları Çiçek Açtı

Ayvalık’ın Badavut ve Patriça kıyılarında yetişen, nesli tehlikede olduğu amacıyla himaye kızıl alınan kum zambakları çiçek açmaya başladı.

Her yıl orak ayı sonundan teşrinievvel ortalarına kadar Ayvalık’ın flaş sahillerinden Badavut ve Patriça’bile kendini gösteren endemik bitki türü kum zambağı, bu yıl baştan çiçek açtı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mutlu Ergin, kum zambakları üstüne haddinden fazla alıngan davrandıklarını ve korunmasını sağlamaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Kum zambakları ağustos ve ilk teşrin ayları beyninde çiçek açmaktadırlar. Badavut bölgesi kum zambaklarının yetiştiği doğal bir alan. Kum zambakları nergisgiller familyansından çokça yıllı soğanlı tıpkısı nebat türü. Nesli tükenmekte olan çeşitler beyninde ve yekpare acun genelinde koruma altına münfail. Cins Akdeniz, Iye ve Karadeniz kıyılarında sahra düz dedeğimiz yaka kesimlerinde yaşamakta. Siper altında olduğundan dünya yurtdışına soğanının çıkarılması ve koparılması haram. Bununla ilişkin kasaba kanununda ait yasa gereği 109 bin TL cezası bulunmaktadır. Badavut dışında paterica bölgesinde de kendiliğinden gelişmekte olan tıpkısı nebat. Cümle vatandaşlarımızdan bu konuda hassas olup gerekli esirgeme faaliyetlerini göstermelerini istek ediyoruz. Belediye kendisine brifing açısından tabela çalışması yaptık, 2019 yılında ayrıca türün yetiştiği evet birlikte yetişme olanağı olan bölgelere miftah girişlerini engelleyip denetimler gerçekleştiriyoruz. Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz rutin aralıklarla, zambakları tekâmül ve çiçek küşat döneminde mülakat yazar takibini yapıyorlar. Çevrede zihayat vatandaşlarımız bile bu konuda hassas davranıyorlar. Bu türe beis veren ve ödeme eğilimi oluşturabilecek araçları ve kişileri birlikte bize bildirdikleri takdirde alana bildirme mümasil Polis Müdürlüğü ekiplerimizi yönlendirip, korumasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Eksibe sahillerin parafin süsü kum zambakları, nesli tükenme tehlikesinde olduğu üzere 2016 yılında Uluslararası Doğa Siper Birliği aracılığıyla siper altına alındı.

Nergisgiller familyasından olan bitki, Akdeniz, Veli ve kısmen de Karadeniz’in kıyı kumullarında yetişiyor. Hem kokusu hem görüntüsüyle Badavut sahillerini süsleyici kum zambakları, turistlerin üstelik bent odağı oluyor.Share: