Aym, Yöneticilerine “İnsan Müsvetteleri” Dediği İçin Kovulan İşçinin İfade Özgürlüğünün İhlal Edildiğine Hükmetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), sosyal iletişim araçları hesabında yaptığı paylaşımda çalıştığı kurumun yöneticilerine “herif müsveddeleri” dediği için aksiyon akdine akıbet verilen işçinin rapor özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, tıpkısı amme kurumunda ‘taşeron iştirakçi’ adına çalışan ve toplumsal iletişim araçları hesabında yaptığı tıpkısı paylaşımda gurur yöneticilerine “adam müsveddeleri” dediği amacıyla gelişim akdine sonuç verilen Amme Taşeron Çalışanları Derneği (KATAŞ-DER) Genel Başkanı Kadri Eroğul’un başvurusunu inceledi.

Eroğul, 14 Ağustos 2015 tarihinde sosyal iletişim araçları hesabında, taşeron işçilerin gördüğü baskıları ve yöneticilerini bahis kayran şu paylaşımı yaptı.

“Sonuç günlerde taşeron iştirakçi ihvan üstünde vahim baskılar kalık; kendini hoşgörülü zanneden bazıları, işi gücü bırakıp taşeron iştirakçi ile uğraşmayı kendine fariza edinmiştir. Ülen adam müsveddeleri, hoşgörülü bozuntuları, şurası katiyen unutmayınız ki biz taşeron işçiler, İslam dinine inanıp iman etmiş Müslümanlarız ve Rabbim bize der kim ‘Rızık ile ilişkin yeryüzünde debi fail tek hareketli yoktur ki kumanya Allah’a kapalı olmasın’ der (Hud Suresi 6. Ayet). Rabbim sizleri de hidayete ulaştırsın genişlik güdük zamanda ve olduğunuz o domuzuna keyif koltuklarının dahi altınızdan zayi gideceğini irfan ve taşeron işçinin da herif olduğunu tefehhüm fikri versin, amin.”

Bu paylaşımı zımnında kurum yöneticileri aracılığıyla Kütahya 2. Esas Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Eroğul mahkum edildi, fakat hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Bu kararın peşi sıra Eroğul’un iş akdi, tutkun bulunduğu ortaklık eliyle feshedildi.

İşten emisyon kararının arkası sıra Eroğul nahak nakız davası açtı, fakat sevgili Kütahya 1. İş Mahkemesi aracılığıyla reddedildi. Eroğul bu kararı istinafa taşıdı, fakat İzmir Kesim Adalet Mahkemesi 9. Ahbaplık Dairesi istinaf isteminin reddine karar verdi. Yargıtay üstelik istinaf mahkemesinin bu kararını onadı.

Eroğul, bunun üzerine konuyu AYM’ye götürdü. AYM, yöneticileri karşı “insan müsveddeleri ve becerikli bozuntuları” dediği amacıyla işten çıkartılan Eroğul’un tabir özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

“AŞIRI BİR YORUMUN BENİMSENMESİ, KAMUSAL KONUŞMALARI İMKANSIZ KUZULUK GETİRECEKTİR”

AYM, kararının gerekçesinde şunları kaydetti:

“Başvuruya laf paylaşımda umumi nitelikli ‘yönetici’ kavramı kullanmış, fakat sözlerin belirli bire bir kimseyi garaz aldığına müteveccih her rapor kullanılmamıştır. Ancak mahkemeler vasıtasıyla, başvurucunun taşeron işçi olması ve ceza davasına katılanların üstelik başvurucu ile aynı kurumda tutumlu olması esbabımucibe gösterilerek sözlerin muhataplarından ayrımsız kısmının gurur yöneticileri olduğu kabul edilmiştir. Paye mahkemelerinin başvurucunun asıl amacının hava yöneticilerini siftinlik düşürmek olduğunu kabul etmesi, fakat başvurucunun kullandığı kelimelere onun verdiği anlamın ötesinde anlamlar yüklemesi ile türlü olmuştur. Başvurucunun kullandığı ifadelere, onun verdiği anlamın ötesinde ayrımsız mana yüklenmemelidir. Derece mahkemelerinin başvurucunun cemiyet başkanlığı kimliğini dikkate almayarak ve direkt işaret edilmediği halde dolaylı bağlantılarla başvurucunun alım yöneticilerini murat aldığını akseptans ederek yaptıkları müfrit bir yorumun benimsenmesi, kamusal konuşmaları imkansız ağil getirecektir.”

Share: