AYM Başkanı Arslan: 123 bine yakın ferdî müracaat var

KANUNUESASI Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Aslan, “Zaman itibarıyla mahkememize 123 bine mail ferdî müracaat var. Dünyanın tek anayasa mahkemesinde, hiçbir millî adam hakları mahkemesinin uğrunda bu büyüklüğünde müracaat bulunmayan” dedi.

AYM Başkanı Arslan, Trabzon’birlikte otelde planlı ‘Kanunuesasi Mahkemesinin Temel Hukuk Alanındaki Kararlarının Hareketli Ayrımsız Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi’ konulu panele katıldı. Anayasada güvence altına alınan herhangi bir hakkı ihlal edilen bireyin bu ihlalden kaynaklanan zararının mutlak giderilmesi gerektiğini belirten Arslan, “Bu haddizatında oran adına bireylere alın sorumluluğumuzun bile bir gereğidir ancak bu sübjektif etkenin daha üstelik ötesinde bundan daha birlikte büyük olan ferdî başvurunun objektif etkisidir. Bireysel başvuruda ana uğur, aynı ülkede biricik tek tamam bireylerin türe ihlali iddialarını ortadan girmek, onları diremek değildir. Bu tür üstelik değildir. Esas mahkemesi 15 üyeden oluşan 100’ün biraz üstünde raportöre ehil olan tıpkısı mahkeme. Bugün itibarıyla mahkememize 123 bine mümasil ferdî müracaat var. Dünyanın hiçbir kanunuesasi mahkemesinde, tek ulusal adam hakları mahkemesinin uğrunda bu büyüklüğünde referans namevcut. Bunu almak zorundayız pahal bir hareket yükü ile karşı karşıya artan ve seçme sabık dönem mütezayit aynı şekli ile çabalamak zorunda kalan aynı duruşma bu büyüklüğünde haddinden fazla bireysel referans ile sübjektif etkiyi sağlayarak savaşım edemez” dedi.

Tek çözümün, ferdî başvurunun objektif etkisini hayata kılmak ve muvaffakiyetli uygulamak olduğunu kaydeden Arslan, “Objektif takı ile kastettiğimiz teşri, yürütme ve mahkeme kararı organları, dalavere makamları, ihlali gidermekle görevli olan makamlar Esas Mahkemesi’ne kullanılmamış bir şikayetin olmasını beklemeden hak ihlalinin kaynaklarını yok etmek durumundadırlar. İdari makamlar yönetsel işler yaparken Kanunuesasi Mahkemesi’nin ferdî başvuruda verdiği ihlal kararlarını bu kararların gerekçelerini, kararda ortaya konulan ilkelerin esaslarını dikkate kabul etmek durumundadırlar. Bunu yaptığınız taktirde tığ eskimemiş başvuruların dolayısıyla eskimemiş ihlallerin ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Buna tıpkısı zamanda ferdî başvurunun engelleyici işlevi de diyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Türk hukuk tarihinin yer şişman kazanımlarından birinin bireysel başvuru olduğuna aksan fail Arslan, “Bireysel başvurunun etkili, başarılı benzeri şekilde ati nesillere aktarılması çabucak Anayasa Mahkemesi’nin değil hepimizin eş sorumluluğudur. Bu, gelecek nesillere cebin hepimizin eş borcudur. Bu kazanımları yüklenmek ve bitmeme yol açmak durumundayız. Bu konuda anayasanın baş kısmında ifadesi bulunan medeni iş bölümü ve iş birliği içre çapraz diyalog içerinde bu konuda çözüm üretmek ve ortaya konulan çözüm önerilerin faal bir şekilde uygulanabilmesi sonuç kademe balaban” dedi.

Share: