Avrupa gaz fiyatları stokların dolmasıyla düşüyor

Avrupa doğal gaz fiyatları bölgedeki ambarlama enjeksiyonlarının kış öncesinde faziletli doluluk seviyelerine ulaşması ve bağan akışkanlık ile zaman bayağı yönlü akıntı ediyor.

Hollanda TTF hub’ı Ilkgüz kocaoğlan vadeli sözleşme Ice Endex’te bugün en üst 1,32 EUR düşüşle 195,00 EUR/MWh’ten muamele gerçekleştirdi. İngiltere NBP hub’ı eşdeğer kontrat ise 10,63 p azalışla 363,00 p/th düzeyinden ahali değiştirdi.

Alfa Energy Enerji Piyasası ve Riziko Yönetimi Başkanı Jason Durden, “Depolama dört başı mamur gidiyor, güzeşte hafta az buçuk elan tehlikeli olsa üstelik Fransa depolama sahaları Teşrinievvel ayına kadar %100 dolu ergin olacak” ifadelerini kullanıyor.

Fransız ambarlama tesisleri %82, Almanya %72, İspanya %79 ve İtalya %75 dolulukta bulunuyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine bakarak, geçen yılın aynı döneminde Avrupa depolama sahalarında doluluk %59 iken bu sahalar en son kapasitelerinin %72’lik bölümünü doldurmuş bulunuyor.

Avrupa, Ukrayna’daki kavga sırasında Moskova’nın aşamalı yerine kapasitenin elden %20’sine düşürdüğü Moskof gaz arzının yerini ahzetmek için mütenavip arayışlarını sürdürürken 1 Kasım’a kadar kapasitenin %80’ine ulaşmayı hedefliyor.

Durden, devam fail hayatiyetli LNG ithalatının bile kilit öneme cemaat olduğunu söylüyor.

Avrupa, yıl süresince Zalim arzına alternatif gayeli çoğu spot LNG kargosunu kendine çekiyor ve şu anda Asya fiyatlarına koşa haneli primler sunuyor.

Ancak Avustralya merkezli ANZ bankası marifetiyle paylaşılan bir notta, Asya şirketlerinin ışıltı piyasada elan deli dolu ağıl gelmesiyle rekabetin artabileceği belirtiliyor.

Doğalgazı kesilen Avrupa’birlikte kömür tüketimi artıyor

 

Natürel gazda ağustos tarifesi yayımlandı

 

Polonya, AB’nin gaz planının zorunlu olmasına karşı

 

doğal gaz ambarlama tesisleri kışa amade

 

Share: