Avrupa borsaları yükselişle açıldı

İngiltere Minval Bankası’nın (BoE) bugün açıklayacağı repo kararı öncesinde, jeopolitik riziko endişelerinin dahi et kafalı plana itildiği Avrupa borsaları güne alış ağırlıklı benzeri seyirle başladı.

Açılışın arkası sıra Stoxx Europe 600 nişanlık endeksi yüzdelik 0,1 artarak 438 puan, Almanya’da üretimevi siparişlerinin yüzdelik 0,4 ile beklentilerin altında azalış kaydetmesi sonrasında DAX 40 endeksi yüzde 0,6 terfian 13.666 puan oldu.

İngiltere’bile FTSE 100 endeksi yatay seyirle 7.444 puanda, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,6 artışla 22.700 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 değer kazancıyla 8.197 puanda ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,4 yükselişle 6.500 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi, şu dakikalarda geçmiş kapanışının yüzdelik 0,2 üstünde 1,0190 seviyesinden prosedür görüyor.

Yatırımcılar BoE’nin getiri kararı ve Bailey’in değerlendirmelerini bekliyor

Toptan piyasalarda, jeopolitik risklere ait endişelerin ferasetsiz plana atılması ve yatırımcıların beklentilerden bereketli gelen müşareket finansal sonuçları ve makroekonomik verilere odaklanması ile artı bire bir gidiş izlenirken, zaman İngiltere Biçim Bankası’nın (BoE) Ürem kararı piyasaların odağında bulunuyor.

Analistler, BoE’nin repo kararı ve sonrasında BoE Başkanı Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelerin piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağını belirterek, yükselen şişkinlik karşısında mabeyin ayından bu yana seçme toplantısında 25 baz puanlık getiri artırımına giden BoE’nin, bu kamer yöntem faizini 50 temel puan artırmasının beklendiğini kaydetti. söz konusu beklentinin gerçekleşmesi durumunda vezneci, 1995’ten bu yana sunma yüksek miktarlı faiz artırımına başvurmuş olacak.

BoE’nin faiz kararı öncesi sterlin/dolar paritesi yüzde 0,2 artışla 1,2170 seviyelerinde seyrediyor.

Toptan piyasalar, BoE’nin nema kararını bekliyor

 

Fed gelecek yıl faizi düşürecek mi?

 

Brezilya Suret Bankası, nema artırımını sürdürüyor

 

Share: