Avrupa Birliği’nden abuhava değişikliğiyle mücadelede sert hamleler geliyor! Avrupa’da benzen ve dizel araçların kullanımı yasaklanıyor

Avrupa’da iklim değişikliğiyle mücadeleye karşı kaba adımlar atılmaya devam ediyor.SU Konseyi, Avrupa Parlamentosu ile uzuv ülkeler arasındaki müzakerelerde uzlaşı sağlandı. Buna göre, KEZ üyesi ülkelerde 2035’ten itibaren satılacak yeni hep makine ve belli belirsiz ticari araçların akim emisyonlu olması gerekecek.Böylece, AKARSU ülkelerinde 2035’ten bilahare benzinli ve dizel karışma teklifsizce yanmalı motora topluluk eskimemiş makine satışı yapılamayacak.

“HEDEFİMİZ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI”

SUTAŞ Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada, “AP ve SU Konseyi beyninde 2035 itibarıyla başarısız emisyonlu yeni makine satışları üstüne zaman sağlanan siyasi inikat, 2030 abuhava hedefimize aksetmek için çokça büyük tıpkı dönüm noktasıdır.” dedi.

2050’YE KADAR HEP SEKTÖRLER İÇİN HEDEFLENİYOR

Düzenleme, resmen onaylanmasının arkası sıra SU Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek. SUTAŞ, 2050’ye büyüklüğünde bütün sektörlerin ve araçların rate emisyonlu olmasını hedefliyor.

Share: