Atila Sertel: “52.8 Milyon Euroya Yapılan Zafer Hava Meydanı İçin Vatandaşın Vergilerinden 206.6 Milyon Euro Ödenecek”

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, Kütahya’birlikte mevcut ve Türkiye’nin amme-özel teşrikimesai finansman modeliyle yapılan ilk lehçe havalimanı olma özelliğini haiz Utku Hava Meydanı amacıyla IC İçtaş firmasına garanti edilen sâri sayısının yüzdelik 1’ine dahi ulaşılamadığını söyledi. Sertel, “52,8 milyon euroya yapılan Galibiyet Hava Meydanı üzere vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro mülk ödenecek. Halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, DHMİ’nin bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Utku Havalimanı için yaya garantisi nedeniyle bugüne büyüklüğünde ödenen hep tutarı ve kesim bitimine büyüklüğünde ödenmesi öngörülen meblağı sordu. DHMİ vasıtasıyla verilen yazılı yanıtı nâkil Sertel, firmanın 1 koyup 4 aldığını söyledi.

“HALKIMIZ SOYULUYOR”

“Yap-İşlet-Devret” projelerinin “Yap–İç deri-Devret” projeleri haline dönüştüğünü savunan Sertel, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye dahi güçlü halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor. Yani vatandaşın cebinden çıkan milyonlarca, milyarca euro yandaş şirketlerin cebine akıtılmaya devam ediyor. IC İçtaş şirketi ayrımsız koydu dört kazandı. 52 milyon 818 bin euroya yapılan Galibiyet Hava Meydanı’nda güvence edilen arızi sayısının yüzdelik 1’ine bile ulaşılamadı. Yani sapma yüzde 98-99. Utku Havalimanı için itilaf süresi 29 sene 11 kamer. Bu ortaklık yatırdığı parayı 52 milyon 818 bin euroyu 9 sene içerisinde tahsil etti. Şimdi kamu 20 yıl süresince Yengi Havalimanı’nı fail ve işleten şeriklik oradan geçici uçsa da uçmasa dahi tayyare inse dahi inmese bile parasını algı. Hazine’den milyon eurolar akıtılacak. 52,8 milyon euroya yapılan Utku Havalimanı üzere vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro servet ödenecek. Bu havalimanını heybet zat imkanlarıyla yapsaydı 9 yılda kendini amorti edecekti. ve öyle birlikte oldu. Havalimanına yatırılan servet 9 yılda artık. Demin bu şirket 20 yıl daha halkımızdan mülk almaya bitmeme edecek.”

“YANDAŞA BOL KEPÇE İLE DAĞITILIYOR”

Garantili projelerde kazananın heybet değil yüklenici olduğunu söyleyen Sertel, şöyle bitmeme etti:

“Bu havalimanı fehamet imkanları ile yapılmış olsaydı çokça henüz ucuza yapılacaktı. İşletici firma yatırım parasını 9 yılda çıkardı. Fehamet yapsaydı 9 sene sonra tek yükümlülüğü kalmayacak 20 sene elan eğreti güvence parası ödemeye devam etmeyecekti. Fakat garanti sâri sayısı verilerek ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapıldığı amacıyla ihtişam kasasından uçmayan geçici amacıyla halkımızdan kesilen vergilerden bu havalimanına mecburi yerine pres parası veriliyor. 29 sene 11 ay işletilecek bu hava meydanı. Bu müddet boyunca milyonlarca euro ödenecek. Bu büyüklüğünde öngörüsüz ayrımsız şekilde sunulan garanti tek yerde namevcut. İşçiye, memura, asgari ücretliye bindirim yaparken eli titrerken, yandaş müteahhitlere bu kadar bereketli kepçe dünyalık dağıtan ayrıksı kudret namevcut. Tıpkısı dahi ‘Halkın cebinden dünyalık çıkmıyor, devletin cebinden mal çıkmıyor’ deniliyor. Bu milyon eurolar kimin cebinden çıkıyor? Kendi ceplerinden mi ödüyorlar? Yazıktır, günahtır. Az Buçuk özeleştiri yapın, ‘Hata yaptık’ deyin. Ama o dahi namevcut. Rakamlar beyninde olmasına rağmen körü körüne savunmaya devam ediyorlar.”

“YOLSUZLUKLARIN, USULSÜZLÜKLERİN HESAPÇI SORULACAK”

CHP iktidarında nahak yere kazançların hepsine akıbet vereceklerini belirten Sertel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yalova’dahi dikkat çektiği kabil bu nahak yere kazançlara kudret olduğumuzda banko son vereceğiz. KİT Komisyonu’nda yaptığımız konuşmalar ve mugayeret şerhleri adeta birer iddianame niteliğinde. Yolsuzlukların, usulsüzlüklerin konusunda gitmeyi sürdüreceğiz. ve iktidara geldiğimizde KİT Komisyonu’ndaki tutanaklardan çıkarılacak iddianamelerle zorlu çok bürokratın geçerlilik önüne çıkarılacağına inancım sonsuzdur. Birkaç kaldı, geliyor gelmekte olan. Nahak Yere ve hukuksuz kazanca son vereceğiz. İsrafı önleyeceğiz. ve halkımızın soyulmasını engelleyeceğiz.”Share: