Askere gidecek Kütahyalı gençler mani söyleyip harçlık topladı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde silah altına alınacak gençlere harçlık toplanan “er davulu” geleneği asırlardır yaşatılıyor.

Eskigediz beldesi Akçaalan Mahallesi’nde nesilden nesle dökme geleneğe göre, celp dönemlerinde hususi kıyafetler giyen çoluk çocuk, Türk bayrağı ile davul zurna eşliğinde maniler söyleyerek evleri dolaşıyor.

Bu sene askere gidecek 13 zinde, geleneğe uyarak harçlık topladı. Gençler, mahalle meydanında akşam saatlerinde oyun havaları eşliğinde oynadı.

Akçaalan Yardımlaşma ve El Birliği Derneği Başkanı Halil Oyan, AA muhabirine, bu geleneğin, mahalle halkı arasında bağlanak ve beraberliğin sağlanmasında önemli olduğunu söyledi.

Gençlerin ilk namına şehitlikte yakarış ettiğini belirten Oyan, şöyle konuştu:

“Kümesten alınan horozun kesilmesiyle başlayan geleneğimiz 10 dönem sürüyor. Gençlerimiz bateri ve zurna eşliğinde maniler söyleyerek köydeki tam evleri bir tane bir tane dolaşıp kapılarını çalıyor. Buna güvenerek köyümüzün sakinleri, askere gidecek gençlerimize imkanları dahilinde mülk, rüşvet, buğdayın yanında mütenevvi hediyeler veriyor. Daha sonraları ise toplanan dünyalık ve özge malzemelerin tıpkı kısmı askerlerimize harçlık adına veriliyor, artan kısmı ise köyün ihtiyaçları üzere kullanılıyor. Kısaca 300 yıldan beri sürdürülen köyümüzün bu geleneği bize babalarımızdan ve dedelerimizden miras kaldı. Biz bile bu geleneği günümüzün şartlarına göre sürdürmekteyiz.”

Er adaylarından Muhammet Akçadurak bile geleneğin askere gidecek çoluk çocuk amacıyla nazik maneviyat ve motivasyon kaynağı olduğunu vurguladı.

Mahalle sakinlerinden Âlem Engür ve “çeri davulu başı” Zafer Abidin Bulat ise geleneğin imdi da devam etmesini diledi.Share: