Aşırma Veysel memleketi Sivas’ta sene boyu anılacak

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, UNESCO’nun 2023 yılını “Aşırma Veysel’i Ihtifal ve Kutlama Yılı” zar etmesi zımnında memleketi Sivas’ta sene süresince aktiflik düzenleneceği belirtti.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Sivas Turizm Platformu Toplantısı, Cumhuriyet Üniversitesinde Vali Şimşek başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Parıltı, Sivas’ın topluluk olduğu birçok zenginliğin değişik alanlarda yapılacak lansman faaliyetleriyle degaje kitlelere ulaşacağını, sağlık, huy, firez, gün ve henüz birçok alanda tamlık paydaşlarla alay malay turizmde şişman tıpkısı meydanlık alınacağını vurguladı.

Turizm sektöründe öngörülen ruh ve yatırımları yakından izlem ettiklerine, somut proje ve efkâr ile kentin turizmde atağa kalkacağına dikkati çeken Balkır, “Önümüzdeki aylarda hizmete girecek olan yüksek acul tren, Sivas turizmine şişman ölçüde katkı sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Parıltı, Sivas’ın esenlik, ekin ve natür turizminde iri potansiyele eş olduğunu aktararak, yapılacak yatırımlar ve alınacak tedbirlerle şehrin ziyaretçi akınına uğrayacağını belirtti.

“Intihal Veysel’i gerçekten anacağız”

Adlı halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 50. yılı dolayısıyla 2023 yılının UNESCO tarafından Aşık Veysel yılı ilan edilmesinin Sivas için oylumlu olduğunu belirten Şimşek, “Sene boyunca Intihal Veysel’in şiiri, nağmesi, inancı dile gelecek. Sivas’ın dünyaya ihsan ettiği bu balaban değeri kendi toprağında gerçekten anacağız.” ifadelerini aktardı.

Toplantıda Şehremini Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Altını Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilici Talih üstelik şehrin turizm potansiyelinin artırılmasına müteveccih yapıkları faaliyetleri anlattı.

Share: