Artvin’deki ‘Çılgın Hes’ Projesine Alın Çıkan Vatandaş Üzerine Takipsizlik Kararı Verildi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Arhavi ilçesinde halkın “Sivri HES” yerine adlandırdığı Kavak Hidroelektrik Santrali’nin (HES) inşa edildiği alanın yakınındaki evinde çatlaklar oluşan Yaşar Abay üzerine, Arhavi Belediyesi aleyhinde paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada ‘kovuşturmaya lüzumlu yoktur’ kararı verildi.

Arhavi’de MNG Holding’in düz yazı ettiği Kavak HES’in yakınında düz kayran evlerde aralık ve yıkılma meydana gelmişti. Yapılan santral çukuru, bitişiğindeki Yaşar Abay Hatinoğlu ile Nurettin ve Süleyman Abay’a ilgilendiren 3 lüp kolonlarında, duvar ve zeminlerinde çatlaklar oluşturmuştu. Yaşar Abay karşı, Arhavi Belediyesi aleyhinde sosyal iletişim araçları hesaplarında paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada savcılık, ‘kovuşturmaya lüzum yoktur’ kararı verdi. Kararda şunlar kaydedildi:

“TAŞLAMA DEĞİL ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE”

“Yaşar Abay’ın, MNG Holding’e ilgilendiren HES santrali sonucunda evlerinde hasar meydana geldiğini, bu konuyla ilişik MNG Holding’e karşı türel bir süreç başlattığını, dosya kapsamında alınan raporların akilane olmadığını düşündüğü amacıyla sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu paylaşımları yaptığını, bu paylaşımlarda amacının halkı garaz ve düşmanlığa dürtmek olmadığını, çabucak davasının arkasında durduğunu ve hakkını arayacağını tabir ettiğini, üstüne atılı suçlamaları akseptans etmediğini beyan ettiği; bilcümle dosya kapsamı tıpkı hep adına değerlendirildiğinde, Türk Ukubet Kanunu m. 216 kapsamında düzenlenen halkı amaç ve düşmanlığa tahrik suçunun ‘amme barışına alın suçlar’ başlığı altında düzenlendiği, suçun oluşabilmesi üzere halkın aynı kesiminin diğer kesimi aleyhinde kımıldatma edilmesi gerekir. Grupların, gruplara cebin garaz ve düşmanlığa bilfiil tahrik edilmiş olması gerekir. Şüphelinin içtimai iletişim araçları Facebook hesabından yaptığı paylaşım incelendiğinde, halkı garaz ve düşmanlığa tahrik suçunun maddi ve manevi unsurlarını taşımadığı, paylaşımında hakaret muhtevalı gelişigüzel ibare bulunmadığı; kullandığı ifadeler ayrımsız hep adına değerlendirildiğinde, müşteki belediye başkanlığının saygınlık, haysiyet ve saygınlığını rencide edici nitelikte olmayıp, incelik sınırlarını aşan bunaltıcı eleştiri niteliğinde olduğu ve TCK m. 125 taşlama suçunun de unsurlarının olmadığı anlaşıldığından kaba karşı tehirli suçlardan çevre kamu yerine kovuşturmaya saha olmadığına değişmeyen verilmiştir.”

Değişmeyen sonrası izah işleyen Yaşar Abay, “Benim haklılığım bir kat henüz ispatlandı” dedi.

Share: