Artvin’de Yusufeli İlçesinin Taşınmasını Ihtarname Ederken Gözaltına Alınanlar Azade Bırakıldı

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin’in Yusufeli ilçesinin taşınmasını ihtarname için kepenk yama eylemi öncesinde gözaltına alınan üç sevimli, Emniyet’teki işlemlerinin peşi sıra savcılık eliyle başıboş bırakıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesi tarihinde yedinci sefer taşınmaya hazırlanıyor. Yusufeli halkı kullanılmamış yerleşme yerleriyle ilgilendiren kendilerine sunulan sözler tutulmadan göç işlemlerinin başlatılmasını protesto etmek amacıyla kepenk indirdi. Kepenk inzal eylemi öncesinde gözaltına alınan üç dirilik, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra müddeiumumilik kararı ile azade bırakıldı. Erkin bırakılanlar, alkışlarla karşılandı.

İYİ Tümen Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, kaymakamlık merkezinde yaptığı açıklamada; şunları söyledi:

“Ben benzeri hatırlatma yapayım buradaki iş şu siyasi emir ve önüne atan şahıs beş altı erkek neyse tıpkısı işi beceremedi, beceremediği amacıyla elinde patladı patlayınca tıpkısı kenara çekildi. Demin anca benzeri molekül istiyorlar ki; Yusufeli halkıyla devletin polisi, kaymakamı, valisi yüz yüze gelsin. Burada bir anlaşılmazlık var. Bizim hangi polisle ne kaymakamla ne valiyle derdimiz yok. Bizim derdimiz 15 yıldır bu ilçede yöneticilik yapmış seçkin şeyi ‘biz yaparız, biz ederiz, o dava değil, hallederiz, bizim için tek özdek değil’. Hala ve yeniden tıpkı söylemi söylüyorlar. ‘Yaparsa DOĞRU Öğür yapar’ diyorlar. Bir kafayla üstelik devam ediyorlar amma hasıl o ki Artvin’den öteye tek sevgili gitmemiş.”

“SORUMLULARI KESIN ŞEKİLDE SUNMAK GEREKİYOR”

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Sulh Demirci şunları söyledi:

“Göğüslerine madalya takan üç modül arkadaşımız var ego öncelikle geçmiş olsun diyorum. Bu yalman duruşu kibirli duruşu gâh üzüntülü karşılığı oluyor amma emniyetli olun ki bu umum bu Yusufeli sevdalısı sizleri tıpkısı daha yukarıya çıkardı ve sizlere esbak olsun derken yine benzeri zamanda kutlama ediyorum. Bu cins etkinliklerin matbuat açıklamaların eylemlerin yürüyüşlerin dolgun gösterilerin tek tıpkı amacı var; Yetkilileri göreve çağırmak, yetkililerin dikkatini buraya çekebilmek. Yetkiliden kastımız ise çıktı tek koca rejimi olduğu için ülkemizde siyasettin dikkatini buraya çekmektir. Öz başına işleyebilecek cesamet mekanizmaları maatteessüf üzülerek söylüyorum ki ortadan kaldırılmış durumda. Tığ siyaseti bu olaydaki sorumluları kemiksiz tıpkısı şekilde ortaya koyup mücadelemizi onlara göre yapmamız gerekiyor. Bu birliktelik amacına ulaştı.”

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”

Yusufeli halkı adına konuşan Bünyamin Ünal ise konuşmasında şunlara değindi:

“Kızıl Yusufeli halkı zaman burada Yusufeli Barajı yapımına ilişkin Yusufeli Yıpranmamış Yerleşim yerine nakil süreci, adalet sahipliği, hane ve hareket yeri fiyatlarına cebin oluşan mağduriyetlerin giderimi hususunda sesimizi yetkililere duyurabilmek amacıyla tıpkı araya gelmiş bulunmaktayız. Bu mağduriyetlere sessiz kalmayıp, burada mevcut herkese teşekkür ederiz. Öncelikle Yusufeli halkının mağduriyetlerinin konuşulduğu 21 Ağustos tarihinde demokratik ve hususiyet çerçevesi içerisinde yapılan toplantıdaki konuşmaları nedeni ile gözaltına alınan Caner Yüksel ve devamındaki esnafı kepenk kapatmaya davet ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan İlhan Şeker Hastalığı ve Çıkma Şeker’e esbak olsun diyerek bu havalı duruşlarının yanında olduğumuz ve yanlarında zinde durduğumuzu belirtiriz.

1.Hak sahipliği kriterlerinin çap alındığı müracaat döneminde bekar olup sonrasında evlenen hemşerilerimizin doğruluk sahipliği onaylanmadı. Bu sorunun çözümü için resmi her girişimde bulunulmadığından mağduriyetler oluşmuştur. Kestirmece 1000 hanenin doğruluk sahipliği taleplerinin giderilerek hane ve hisse senedi yeri tahsislerinin eskimemiş yerleşim namına taşınmadan yapılmasını irade ederiz.

2.2022-2023 yılı Terbiye Talim döneminin şu dakika kim mevcut okullarda devamı zaruridir. Hiçbir anne ve cet çocuğunu inşaatların bitmeme ettiği tozun dumanın içerinse gönderemez. Okulların yıpranmamış yerleşme durumunda açılacağı yönünde ve okulların barhana talimatı verildiğine dayalı söylemlerden ırak durulması gerektiği kanaatindeyiz. Zira bu hususla alakalı toplumu tatmin edici bir açıklamanın yetkililerce teehhür gösterilmeksizin yapılmasını arzu ederiz. Antrparantez; göç süreci ile ilgili, yetkililerin gelişigüzel birinden değişik söylemler duymaktayız bu nitelik vukuf kirliliğine neden olmaktadır. söz konusu vukuf kirliliğinin giderilmesi için hicret süreci ve takviminin sarih tıpkısı şekilde vatandaşla paylaşılmasını dilek ederiz.

Hak sahibi olamayan yahut ticaretin yapılamayacağı bölgelerde hisse senedi yeri çıkan esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla, elan kullanılmamış açıklayan 124 bakir hisse senedi yeri yapım projesinin, mevkiisi, bu hisse senedi yerlerinin hangi şartlarda kimlere tahsis edileceği ve yapım takviminin açıklanmasını istek ederiz.

Hak sahipleri üzere belirlenen ister basamak fiyatları gerekse iş yeri fiyatları fahiş ölçüde fazladır. Hele su altında mütezayit köylerimize belirlenen 1.200.000,00 TL’lik satış fiyatı kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Yusufeli halkını mal boyu namus borcu altına sokacak bu bedellerde banko güncellemeye gidilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın TOKİ çatı satışlarındaki “yüzdelik 50′ ye varan indirim” uygulamasını temenni ediyoruz. Kullanılmamış yerleşme durumunda tüvana nüfusun tutulabilmesi ve yaşamına bitmeme edebilmesi için istihdam yaratacak projelerin üretilerek barhana süreci bitmeden hayata geçirilmesini talep ederiz. Devletleştirme işlemlerindeki fiyata müteveccih mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla 2022 yılı Ümran Vahit Fiyatlarının uygulanması muktezi yasalı düzenlemelerin derhal yapılmasını arzu ederiz.

Tarımsal alanların ve hayvancılıkla geçinen insanların mağduriyetlerinin giderimi için mukteza tedbirlerin tıpkı zaman ilk alınmasını istek ederiz.

İlçenin kalbine cembiye kabilinden sapladığınız viyadüğün ayaklarının bitmesi üzerinden 6 ay geçmesine karşın bir tane tıpkısı çivi dahi çakılmamıştır. Bu köprü yol art yapısının derhal bitirilmesi ve Yusufeli halkının barajdan sonradan ilçe merkezine girişinin 15 km elan uzatılmaması üzere vacip tedbirlerin alınmasını istek ederiz.

Kullanılmamış yerleşme hesabına nakil sürecinin kullanılmamış iskân yerinin yaşanabilir bir alana cemaat olduktan bilahare gerçekleştirilmesini, Yusufeli halkının bakir iskân yeri bitmeden taşınmaya zorlanılmasından derhal vazgeçilmesini dilek mesabe ve kalbi Yusufeli üzere atan hep katılımcılılara saygılarımızı sunar, yetkilileri derhal göreve nida ederiz. İlave yerine şunu izhar etmek istiyorum biz bu taleplerimizi kazanana büyüklüğünde devam etmek ve sahada olacağız herhangi bir dönem anbean toplu aynı şekilde eylemlerimiz akdetmek için mücadelemizi akdetmek amacıyla henüz doğrusu sevap mücadelemizi kullanmak amacıyla sahalardan ayrılmayacağız siz de bizler bekâr bırakmayın sizin desteğinize ihtiyacımız var birlikte olursak bu işi kazanabiliriz netice itibariyle asıl atma törenindeki alkışla kaybetti kama buradaki mücadelenin alkışıyla kazanacağımıza inanıyorum.”Share: