Ardahan’da 30 Ağustos Coşkusu

Ardahan’da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı.

Hükümet konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törene Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Belediye Reisi Faruk Çipo, Garnizon Komutanı Erkânıharp Albay Ege Altınay, nüfuz ve aykırılık partilerinin ülke başkanları, amme kurumlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve farklı vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenklerin koyulmasının ardından Ilbay Öner, protokol üyeleri ve vatandaşların tebriklerini makamında kabul etti. Arkası Sıra Kongre Caddesine geçerek, askerlerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’ndan bilahare günün valör ve önemini tamlayan konuşmayı Piyade Yarbay Mutlu Demiray yaptı.

Demiray konuşmasında, “100 yıl ilk bugün kahramanlık ve şeref mahmul tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek heyetiyle yekun bire bir mevcudiyet mücadelesi sonucunda eşine tarihte bir iki rastlanır tıpkı galibiyet kazanmıştır. Ermiş yurduna ve bağımsızlığına kasteden nehiy kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu misilsiz bire bir kitap olan bu zaferin temas safhası tek yegâne mutasavver, mücehhez ve yönetilmiştir. İşgal güçleri girdikleri rastgele yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlılarımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine beş altı rastlanır eziyet, gâvurluk ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz zahirî, üstünde karaca bulutların dolaştığı bire bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk ve onun sevgili arkadaşları bağımsızlık meşalesini ‘yakarak ya bağımsızlık evet ölüm’ parolasıyla aydınlığa revan yolu aralamışlardır.”

Merasim el oyunları gösterisinin ardından askeri birliklerin merasim geçişiyle sona erdi. – ARDAHAN

Share: