Araç kiralarken okunmayan sözleşme esas ağrıtabilir

Bir Nice kişi tatil ve hareket seyahatlerinde miftah isticar ihtiyacı duyabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, kullanıcılara vesile kiralamada nelere özen etmesi üzerine uyarıda bulundu.

Açacak isticar firmalarının günden güne sayısı artmasıyla alay malay kullanıcılarda ‘komütatör kiralarken nelere dikkat edilmeli’ konusu kafalarda istifham işareti uyandırıyor. Uzmanlar, makine kiralama hizmetinden faydalanmadan önceki dikkat edilecek ara sıra maddelerle alay malay keyifli bire bir seyahatin sorunsuz geçirilebileceğini söyledi.

Diyarbakır’dahi 10 yılı fazla rent a zar işletmecisi olan Yakup Palyatif, dil isticar etmek isteyen kullanıcılara uzlaştırıcı kiralamadan evvel aksiyon adına gidip işletmecinin güvenini kazanması gerektiği üstüne uyarıda bulundu.

“Yersiz senede kesinlikle imza atmayın”

Müşterinin barışma ve senedi imzalamadan önce okuması gerektiğine aksan fail Muvakkat, “Açkı kiralamada müşteriden önce evvel kesim istenir. O inikat içerisindeki maddeleri nasıl okuyun. Maddelerde aracın kaskosu ve sigortası yok ibaresi olursa ve siz buna imza atarsanız baştan tehlikeyi akseptans etmiş olursunuz. Sözleşmeye dayanarak müşteriye hüccet imzalatılırsa kasko muafiyetine dayanarak senede o fiyatı doldurtup öyle imzalayın. Bu haddinden fazla koca tıpkı laf. Pespaye bu bap maltalık kurtarır. Sözleşmenin aynı sayı fotokopisini alıcı zat birlikte bulundurmalı. Neye imza atıldığı bilinmeli. Fiyatı yazılmayan ve gereksiz senede banko imza atmayın. Sözleşmenin altına imza atıldıktan sonradan o açacak ile ait rastgele problemde almaç değme nev bunu bastırmak zorundadır” dedi.

“Şalter lastiklerinde dişler silinmişse kiralamayın”

Kiralanan araçta ilk tıpkı saatin önemine değinen Gelgeç, “Aracı konfirmasyon aldığınızda sözleşmede dediğim kabilinden ‘çevirgeç fonksiyonları tamamen meşgul halde müşteriye konfirmasyon edilmiştir’ diye konu beğenilir. Bu maddeyi gördükten hemen sonra evvel önce aracın kaportasını taharri etmeliyiz. Sonra lastiklerini incelemeliyiz. Bildirme eke hususlardan biridir lastikler. Lastiklerin dişleri eğer silinmişse o ara bulucu kesinlikle kiralamayın. Kayıt koyulup o lastikler değiştirilmeli. Komütatör kiralamada ilk bire bir saat haddinden fazla önemlidir. Şalter içerisinde yanan tıpkı çırağ, sunulan herhangi bir arıza lambası, balata kokusu, aracın sağa sola çekilmesi ve direksiyonlarda titreyiş varsa doğrudan rent a ilan ile iletişime geçilmeli” ifadelerine yer verdi.

“Yaşanabilecek maddesel hasarlı kazada eklenmiş komütatör isteyebilirsiniz”

İşi olan müşterinin kıygın edilmemesi üzere olması ihtimal benzeri kazada kullanılmamış sözleşmenin imzalatılmasıyla alay malay yıpranmamış aracın öğrenim edilmesi gerektiğine özen çekici Arızi, “Azrail ilçe yaptıktan sonraları işi yarıda kalırsa rent a carı arayıp ‘ben ilçe yaptım, kullanılmamış aynı komütatör getirin işimi bitirmem lazım’ ağıt hakkı bulunmaktadır. Müşterinin ilçe yaptığı ara bulucu alıp arızası ile tığ ilgileniyoruz. Bakir ara bulucu dahi esasen bire bir kavil imzalatıp teslim ediyoruz. Bu durumda kamera banko mağdur olmuyor. Mağdur fail firmalarla da çalışmamalı” diyerek konuştu. – DİYARBAKIR

Share: