Apple, hatalı klavye tasarımı için 50 milyon dolar ödeyecek

KIMI ZAMAN geliştirdiği hatalı cihazlar ve tasarımlarla şişko davalara laf olan Apple, bu kat birlikte klavye sorunuyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonraları hatasını akseptans ediyor ve dizüstü bilgisayarlarında yaşattığı mesail üzere ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Apple, ayrımsız süredir kelebek klavye tasarımı dolayısıyla kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete dolgun benzeri sav açılmıştı. Kullanıcılar önceki zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden kıvançlı kalsalar da kısa süre içinde bazı harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu toplu bir davaya sebep oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine bakarak Apple ile bu sevgili amacıyla bire bir anlaşmaya varıldı. Konvansiyon, 2015’kap 2019’a büyüklüğünde mukannen MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın düz müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına bakarak, larp çok klavye yürümek zorunda küsurat kullanıcılar 395 dolara kadar, tıpkısı klavye mübadele etmek zorunda mütezayit kullanıcılar 125 dolara kadar ve yalnızca bir tane bir anahtarı fark etmek zorunda kalan kullanıcılar 50 dolara kadar ifa alabilir. Ayrıca, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört yıl süresince ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı güdük sürede yenileme ihtiyacı kamu iddiası

Kusurlu tasarım zımnında kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sıkça katma masarif ve cihazı kısa sürede restorasyon ihtiyacı yaratarak idrak sağlamaya çalıştığı belirtilse de müşareket bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya hayat nedeni ise dizüstü bilgisayarları oldukça mufassal tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca daha akıllıca olması. Apple, eskimemiş klavye tasarımının anadan görme tıpkı klavyeden yüzde 40 daha mufassal olmasıyla övünüyordu. Antrparantez tasarımın tuşlara basarken elan alıngan olması bile oldukça cazipti. Ta kim kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Falsolu tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz sene kendi şirketini kuran ancak beş altı hafta öncesine büyüklüğünde Apple’a müşavirlik yapmaya bitmeme fail, Steve Jobs’ın vaktiyle “Apple’ın kalbi” namına tanımladığı Jony Ive var.

Müşareket gerçekte hatalı dizayn üzere henüz önceki bozukluk dilemişti. Bir Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “biraz kullanıcının üçüncü sulp kelebek klavyeleriyle sevgili yaşadığının farkındayız ve bunun üzere üzgünüz” demişti. Fakat müşareket, sorunu halletmek ya bile nedenini izhar etmek üzere her aşama atmıyordu. Sonuçlanan sorun ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a para cezası

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a dava açıldı

 

Apple enstrüman ve oyunları 8 milyar doların üzerinde sağlık getirecek

 

Share: