Antalya’da çök, komplo, tutun ve tahliye tatbikatı

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, 2022 Afet Tatbikat Yılı bünyesinde İçişleri Bakanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı vasıtasıyla kolektif planlı Zelzele Ajanda, Çök, Fırıldak, Tutun ve Tahliye Tatbikatı’na katıldı

Tatbikata İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Diyanet İşleri Başkanı Şanlı Erbaş video konuşma yoluyla katıldı. 81 İlde senkronik yerine düzenlenen Zelzele Hatırat, Çök, Alengir, Tutun ve Tahliye Tatbikatı’na Vali Ersin Yazar, Antalya İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Antalya İl Afet ve Ivedili Nitelik Müdürü Fevzi Timur ve hava çalışanları üstelik zevcelik etti.

24 Bin Ayrı Noktada Tatbikat Gerçekleştirilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinden videoteyp konferans yoluyla ilk olarak Antalya’ya bağlanan İçişleri Bakanı Soylu, “Bugün Antalya, Denizli, Gaziantep, Kocaeli ve Van’dahi Valilerimiz, Müftülerimiz ve oradaki hep mesai arkadaşlarımızla alay malay tıpkı manevra gerçekleştireceğiz. Ülkemizin kestirmece 24 bin ayrı noktasında bu hareket tatbikatını yapacağız. Bu manevra, afetler sırasında ve sonrasında yapabileceğimiz sunma kıymetli ve zer eğitimlerden birisi olacak” dedi.

Bilgilendirme yapılması üzere evvel olarak Antalya Valisi Ersin Yazar ile mülaki Süleyman Soylu Ilbay Yazıcıdan genel manevra bilgilerini aldı.

Ilbay Ersin Yazıcı, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya Antalya Müftülüğüne ilgilendiren 414 merkezde 13 bin 410 personel kursiyer ve öğrencinin kıran eğitimi tamamlandığını belirterek, Hareket Andaç Çök-Künde-Tutun Boşaltma ve Tatbikatına amade olduklarını vurguladı. Tatbikat Filminin İzlenmesi ve Protokole manevra bilgilerinin verilmesinin ardından Yer Sarsıntısı Ajanda, Çök, Nizam, Tutun ve Boşaltma Tatbikatı gerçekleştirildi.

“Birlik vatandaşlarımızı bilinçlendirecek”

81 ilde eş zamanlı adına gerçekleştirilen manevra sonrası basın mensupları ile tıpkısı araya mevrut Ilbay Ersin Müellif; “Türkiye maatteessüf ki zelzele kuşağında kâin tıpkısı devlet. Bu yüzden her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu halkımızı korkutmamalı tersine bilinçlenmeleri için motivasyon etmelidir. Antalya’birlikte karada bire bir deprem olmadı. Bizim depremlerimiz Akdeniz açıklarında gerçekleşiyor. Amma mühim olan depreme hazırlıklı gelmek. Yekpare kurumlarımız eğitimlerini tamamladı. Bugün üstelik tatbikatımızı gerçekleştirdik. Çök, tertip ve tutunla başladık ve zelzele geçtikten bilahare birlikte içtima alanına gittik. Banko bunu birlik aile bireylerimize bizatihi öğretmeniz geçişsiz. Bu noktada herkesin ayrımsız asıl AFAD gönüllüsü kabilinden cereyan etmesini istiyoruz. Alelhusus sarsıntı ve akse anlarında elbette hareket edeceğini bilici aile bireyleri olsun istiyoruz. Bu yüzden kült görevlilerimiz camide, Kur’an kurslarımızda insanlarımızı bilinçlendirecek. Özellikle AFAD İl Müdürlüğü doğmak amacıyla şehrin değme noktasındaki vatandaşlarımızı eğitmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tanrı vatanımızı afetlerden korusun”

Yer Sarsıntısı gerçeğini kasten bilinçli ayrımsız şekilde cereyan edilmesi gerekliğine değinen Vali Kalem; “Tanrı, vatanımızı afetlerden korusun amma bu gerçeği bile bile akıntı etmesi müstelzim tıpkı topluluğuz. Anca fora etmek zorundayız. Bugünkü manevra inşallah akıllarda kalıcı peki. Herkese için mürebbi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle binalarımızı sağlamlaştırmalı ve yer sarsıntısı simultane yapılması gerekenleri isteyerek şuurlu bir şekilde akıntı etmeliyiz. Ego şuurlu tıpkısı cemiyet olmaya hepimizi davet ediyorum” dedi. – ANTALYA

Share: