Anjiyoyu reddedip şifahane kapısında kriz nâkil pestil, önsezi masajıyla hayata döndürüldü

Van’dahi göğsündeki ağrı şikayetiyle gittiği hastanede doktorların anjiyografi yapılması teklifini akseptans etmeyen ve hastaneden ayrıldığı sırada kalp aksesi nâkil hastalanmış, ihtisas masajı ve elektroşok müdahalesiyle hayata döndürüldü.

İpekyolu ilçesinde canlı 57 yaşındaki Abdulmenaf Öner, göğsündeki veca nedeniyle yakınları vasıtasıyla Van Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan kontrollerin arkası sıra kardiyoloji bölümüne yönlendirilen hastanın, elektro (EKG) ve ekokardiyografi (YANKI) sonuçlarında kalp aksesi şüphesinin olduğu tespit edilerek anjiyografi yapılması önerildi.

Anjiyo olmayı akseptans etmeyen Öner ve yakınları, “tedavi reddi”nde bulundu. Öner, hastaneden ayrıldıkları sırada kalp aksesi geçirdi.

Doktorların ihtisas masajı ve elektroşokla müdahalesi sonucu hayata döndürülen Öner’in tıkalı damarına stent takıldı.

“Doktorların uyarılarını dikkate alalım”

Van Terbiye ve Araştırı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, AA muhabirine, hastanın kalp aksesi şüphesiyle kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

Yaptıkları kontroller sonucu hastaya anjiyo önerdiklerini anlatan İmre, şunları kaydetti:

“Hastamızın EKG’si alışılagelen olmakla beraber EKO’sunda kalp krizi belirtileri vardı. Pestil ve yakını anjiyodan çekindikleri üzere ‘Şu dakika anjiyografi olmayalım, 2 çağ sonraları geldiğimizde olalım.’ demişlerdi. Bende riskleri anlattım, anjiyo olmazlarsa hastaneden çıktıkları kabil ritim bozukluğuna girip kalbinin durabileceğini belirttim. Tutkun zat rızasıyla hastaneden çıkarken kapıda kalbi durdu ve 3 dakikalık his masaj ve elektroşoktan sonra hastanın ritmi, nabzı normale döndü. Sonra anjiyoya aldık. Kalbin sol tarafını besleyici ve yüzdelik 100 kapanmış olan damarına stent taktık. Hastamızın durumu çokça bereketli.”

Vatandaşlara uyarılarda kâin İmre, “Yekpare hastalara ve vatandaşlarımıza tembih şudur; doktorlarınız anjiyografi olmayı öneriyorsa gerçeklenmiş bunu dikkate alalım. Bu hastamız çokça şanslıydı. Hastaneden çıktığı kabil kalbi durdu ve aceleten hatır aldık. Bu hastamız minibüste ya üstelik eve giderken da kalbi durabilirdi. Bu durumda kavrayışsız dönmesi imkansız çünkü elektroşok vermemiz geçişsiz. Bu dahi hemen hastanede mevcut. Başka hastalar bu kadar ak yazılı olmayabilir. Kardiyoloji uzmanı hastaya durumunun kritikliğini belirtiyorsa gerçekli doktorumuzu dinleyelim.” ifadelerini kullandı.

“Türk hekimlerine güveniyorum”

Hastalanmış Abdulmenaf Öner üstelik göğsündeki balkı nedeniyle gittiği hastanede anjiyo olması gerektiğinin söylendiğini anlattı.

Hekim Gürkan İmre’nin durumu üzerine kendisini bilgilendirdiğini, damarının kapanmış olduğunu söylediğini belirten Öner, şöyle konuştu:

“Konusunda basa basa söylemesine karşın bizi ikna edemedi. Sarıklı ekibiyle bizi anjiyoya almayı bekliyordu, biz kabul etmeyince ivedi servise yönlendirdi. ‘Size tıpkısı zaman sulandırıcı iğne yapılsın.’ dedi. Tığ da imza attık çıktık. Kırmızı alanın olduğu yerde düştüm. Sonrasında bana anlattılar, hemen engelleme kalp masajı işlenmiş. O arada de Gürkan hocaya marifet verilmiş. Öğretmen koşarak kırmızı alana mevrut. Buradan beni şipşak ameliyata götürüp anjiyografi yapmışlar. Gerçekte doktorlara emniyetsizlik değil, benzeri de hususi hastanede gösteririz diye niteleyerek düşündük. Ivedili anjiyografi denilince oğlum amcalarına danışıp bu kararı isnat etmek istemiş. Yeniden dünyaya mevrut gibiyim, yaşadığım havas anlatılamaz. Buradan herkese sesleniyorum; lütfen doktorların dediklerini dinleyin. Cenabıhak başınıza getirmesin ama olursa üçüncü tıpkısı şahsa vesile vermeyin kendiniz değişmeyen verin. Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine can edin.’ demesi boşuna değilmiş. Türk hekimlerine güveniyorum.”

“Hocalarımız bizimle çokça ilgilendi”

Hastanın oğlu Haysiyet Öner ise hastanede doktorların anjiyo teklifini ikilemde kaldıkları amacıyla geçmiş etapta akseptans etmediklerini söyledi.

Yaşadıkları durumdan olayı büyük tartı duyduklarını anlatan Öner, şunları aktardı:

“Hocalarımız bizimle çokça ilgilendi. Gürkan sarıklı bizi uyardı. ‘3 zaman daha vaktiniz namevcut.’ demişti. Kalple ilgilendiren maslahat olduğunu, her an akse geçirebileceğini söyledi. Biz otama reddi verdik. Hastaneden ayrıldığımız tam babam yere düştü, çarpış aldı. Etibba müdahale etti ve anjiyografi yapıldı. Şu dakika durumu gür. Doktorlar bize ayrımsız husus önerdiğinde ikinci kişiyle görüşüp fikir almamıza ister yok. Ego dinleseydim babam bu şekilde olmayacaktı. Etibba eminim ki bildirme bol bilendir. Gürkan hocaya teşekkür ediyorum. Bizi çokça uyardı, bari onu dinleseydik, otama reddi vermeseydik. Ben farklı ayrımsız durumdan dolayı babamı götürmüş olsaydım demin kaybetmiş bile olabilirdim. Herkese tavsiyem, doktorların önerilerini dikkate alsınlar.”

Share: