‘Anadolu Parsı’ unvanı üzere 70’inci tırmanışını Artvin’de yaptı

Türkiye’nin 81 ilinin yüksek zirvelerine biricik başına tırmanıp ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen alpinist Erdek Cennet, 70’inci tırmanışını Artvin’dahi kim 3 bin 438 rakımlı Karçal Dağı zirvesine gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk yegâne solo alpinisti olan 46 yaşındaki Erdek Cennet, 10 yılı çok süredir katıldığı alpinizm kulüplerinin üyeleriyle zirve tırmanışları gerçekleştirdi. Türkiye Alpinizm Federasyonu aracılığıyla verilen dağcılık eğitimlerine dahi katılan Cennet, 450’den aşkın tırmanış yaptı.

Her doruk tırmanışı ile alpinizm tutkusuna henüz üstelik eli sıkı bağlanan Cennet, Türkiye’nin 81 ilinde şahika tırmanışları gerçekleştirerek ‘Anadolu Parsı’ unvanı almak için tedarik projesi gerçekleştirdi.

Her ilin şahika noktalarına yayılmak amacıyla tırmanış rotalarını inceleyici ve ziyaret ettiği şehirlerin arz erdemli dağlarının zirve noktalarına tırmanan Cennet’in 70’inci tırmanışı Artvin’in Karçal Dağı’na gerçekleştirdi.

3 bin 438 üstünlük bile kâin Karçal Dağı’nda 70’inci zirvesini özne Cennet, “Yaptığım araştırma sonucunda ülkemizde alpinizm alanında unvanın olmadığını ayırt ettim. Daim tıpkı dağlara gittiğim için bir süre bilahare aynı dağlara müracaat etmek benim için tekdüze oldu. 81 ilde 81 zirveye çıkmayı düşündüm. Bu proje beni tetikleyecek, beni mecburi kılacak, farklı dağlara gitmemi sağlayacak, farklı insanlarla dağcılık alanında tanışmamı sağlayacak. Farklı rotalar ve ayrımlı dağlara gidebilmem amacıyla 81 ilde 81 şahika projesini hayata geçirdim. Alpinizm sporunda bu projeyi bütünler solo alpinistlere ‘Anadolu parsı’ unvanının verilmesini amaçlıyorum. Zaman 70’inci tafsilat Artvin, 70’inci zirvem Karçal Dağı. Bu proje Türk dağcılık tarihinde belkili en açık kapsamlı önce ve tek proje. Proje tamamlandığında ‘Anadolu parsı’ unvanı amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na sunacağım” ifadelerine saha verdi. – ARTVİNShare: