Ana karnında kalp rahatsızlığı tespit edildi, takılan pille sevimli bağlandı

Diyarbakır’üstelik asıl karnındayken kalbinde çor tespit edilen Muhammed bebek takılan önsezi piliyle can bağlandı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kıvrak Helin Elali (26), 3. çocuğuna 37. haftalık yüklü iken rahatsızlanması konusunda Mardin Ululuk Hastanesi’e kaldırıldı.

Kontrollerde bebeğin ihtisas atışlarının dokunaklı olduğunun tespit edilmesi konusunda Elali, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine atıf edildi.

Hastanenin Çocuk Ruh Merkezinde kalp ritminin 130-140 olması gerekirken 60’a düştüğünün görülmesi konusunda bebeğin yaşamasını tedarik etmek üzere Elali müstacel sezaryene alındı.

Bebeğin kalbine doğar doğmaz eğreti batarya takıldı.

Çocuk Ruh Merkezi sorumlusu Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bedri Aldudak, AA muhabirine, liyakatli bir operasyonla bebeğe ihtisas kırma taktıklarını belirtti.

Kalp ritminin bağan olması zımnında sezaryenle bebeği aldıklarını anlatım eden Aldudak, “Bebeğe zaruri müdahaleyi yaparak, eğreti duygu melez taktık. Şu anda ikinci ameliyatına büyüklüğünde benzeri sorunumuz bulunmayan. Hastayı evine gönderiyoruz.” dedi.

Gebelikte taharri önemli

Kadın Hastalıkları ve Mevlit Uzmanı Doç. Dr. Serhat Veli de gebelerin özelikle 5. aydan sonraları potansiyel farkı ve değişik kontrollerini yapmaları gerektiğini kaydetti.

Hamilelerin, voltaj ve diğer rutinlerini belli aralıklarla arama ettirmeleri gerektiğini belirten Veli, ana adaylarının değme bozulmuş durumla karşılaştıklarında hastaneye başvurmalarını istedi.

Iye, hamilikte 18. ve 24 haftalarında yapılan kontrollerin önemine değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gebelikte 18. ve 24. haftalarda yapılan kontrollerle duygu hastalıkları ve başka emraz belirleme edilebilir. aksi hâlde patolojik kapsam ortaya çıktığı devir geç kalınmış kabil. evet üstelik tek şeyin farkında olmadan bebek doğar ve bebeğin müdahalesinde geç kalınabilir. Önlemler alınmadığı zaman bebek ana karnında da doğduktan sonra bile ölebilir.”

“Bebeğimi kucağıma aldım”

Esas Elali ise Kürtçe yaptığı açıklamada, bebeğinin kalbine pil takıldığını, aksi takdirde bebeğinin emanet şansının olmadığını anlattı.

Ameliyatın peşi sıra bebeğinin yaklaşık 2 ay boyunca kuvözde kaldığını belirten Helin Elali, “Şu anda temas sıkıntısı kalmadı. Bebeğimin sağlığı yerinde. Çok şükür bebeğimin durumu çokça ferah. Bebeğimi kucağıma aldım. Bilcümle doktorlara teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.Share: