Amik Ovası’nda hasadı süren pamuktan faziletli rekolte beklentisi

Artımlı topraklara eş Amik Ovası’nda hasadına başlanan pamukta bu yıl 240 bin ton rekolte hedefleniyor.

Bu yıl verimi ve kalitesi erdemli oranda mütezayit cehre, üreticisinin yüzünü güldürdü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine, Türkiye’üstelik cehre üretiminin yüzdelik 88’inin Şanlıurfa, Diyarbakır, Ziyalı, Hatay, Adana ve İzmir’de gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’da cehre üretiminde Hatay’ın yüzde 10’luk benzeri paya cemaat olduğunu aktaran Çolakoğlu, bu sene abuhava şartlarının elverişli gitmesinin pamuktaki verimi dahi artırdığını belirtti.

Çolakoğlu, pamuk üretiminin artık Amik Ovası’nda toprakları bulunan Kırıkhan, Özgülük, Şev, Reyhanlı, Kumsal, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yapıldığını dile getirdi.

“İklim şartlarının gani gitmesi verimi birlikte artırdı”

Ülkenin stratejik ürünlerinden pamuğun hasadının devam ettiğini vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

“İlimizdeki pamuk bu sene haddinden fazla bol. 2021’bile 389 bin dekar alanda 200 bin titrem tıpkı cehre üretimimiz vardı. Bu yıl 240 bin dekar alanda iğ ekimi yapıldı. Buradan dahi beklediğimiz rekolte 240 bin titrem civarındadır. Pamuğun bu yıl verimi haddinden fazla ongun. İklim şartlarının ongun gitmesi verimi de artırırdı. Bu da çiftçimizin yüzünü güldürüyor.”

Çolakoğlu, Hatay’birlikte iğ hasadının yüzde 80’inin makinelerle, mankafa kalanının ise elle hasat edildiğini dile getirdi.

Pamuğun henüz bilahare mülk genelindeki 76 çırçır fabrikasına gönderildiğini nâkil Çolakoğlu, üreticinin pamukları bundan sonra ip fabrikalarına sattığını söyledi.

Develik Ziraat Odası Başkanı ve benzeri zamanda cehre üreticisi Sedat Duran birlikte yaklaşık 1000 dönüme cehre ekimi yaptığını belirtti.

Bu sene pamuğun verimliliği ve kalitesi açısından geçen sezona göre daha iyi ayrımsız aktarılma geçirdiklerini anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Güzeşte yıl pamukta dönümüne 500-550 kilogram ortada verim alıyorduk. Bu yıl 600-650 kilogramları bulmasını bekliyoruz. Sezonluk kendisine yağmurların vaktiyle yağması ve hava sıcaklıklarının da ferah gitmesinden kontekst verimde yaklaşık yüzdelik 15 çoğalma sağladık.”Share: