Ameliyattan 25 sene kaçan hastadan 750 gram kestanecik çıktı

Konya’bile faaliyetler olması gerektiğini bildiği halde korktuğu üzere yıllarca tedavisini erteleyen hastadaki gittikçe büyüyerek 750 grama büyüklüğünde ulaşan prostat başarıyla alındı.

Ahmet Akın, 25 sene önce lüzum yapamama şikayetiyle hastaneye başvurdu. Kestanecik ameliyatı olması gerektiğini öğrenen 75 yaşındaki Atak, korktuğu üzere tedaviyi yıllarca erteledi.

Son 4 yıldır şikayetleri iyicene artan Atak, bu kez operasyon olmaya karar verdi. Ancak prostatı 750 grama ulaştığı için gittiği hastanelerdeki doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacaklarını söyledi.

Medova Hastanesine başvuran Akın, mecbur yöntemle kestanecik dokusunu ağız ağıza temizleyip dışarıya atabilen Holmium Lazer Kestanecik (HoLEP) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Kestanecik zamanla gelecek derecede büyüdü

Operasyonu gerçekleştiren Bevliye Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu, AA muhabirine, hastanın benzeri hafta geçmiş lüzum amacında nezif, genel uzanım bozukluğu ve enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yapılan tetkiklerde, prostatın doğacak derecede şişman olduğunu tayin ettiklerini nâkil Buldu, “Hastamızın prostatı büyük kavramının bile üzerinde 750 grama erişmiş. Bu, araştırmalarımıza bakarak şimdiye büyüklüğünde işlenmiş bildirme büyük kestanecik ameliyatlarından birisi. Kestanecik, erişkinlerde 25-30 gram olan tıpkı ifraz bezidir. 40’lı yaşlardan bilahare değişik etkenlere ilişkin adına büyümeye başlayabilir. Arada Sırada 40-50 gram prostat birlikte haddinden fazla güç şikayetlere neden olabiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu büyüklükteki prostatın küşade faaliyetler yöntemiyle alınabildiğine değinen Buldu, ancak yıpranmamış gelişen teknolojilerle yöntemin lazerle yapılan bağlı bire bir operasyona dönüştüğünü kaydetti.

Buldu, yöntemin, hastalar için haddinden fazla iri tıpkı konfor olduğunu belirterek, “Hastalarda kanamanın ve enfeksiyon riskinin elan bir iki olması, haddinden fazla çabuk taburcu olabilmesi ve gereklilik tutucu kasların görünerek korunabilmesi kabilinden makro avantajları var. Kategorik ameliyatlarda hastayı bire bir hafta hastanede tutuyorduk. Fakat bu yöntemle yeryüzü geç iki çevrim bilahare taburcu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“İşin doğrusu faaliyetler olmamak amacıyla bütün kaçtım”

Başarılı bire bir operasyonun peşi sıra sağlığına kavuşan Akış ise yıllardır bu hastalıkla savaşım ettiğini fakat operasyon olmaktan korktuğunu söyledi.

Prostatının da bu süreçte büyüdüğünü, sıkıntılarının elan dahi arttığını anlatan Akın, “İşin zaten ameliyat olmamak amacıyla hep kaçtım. Işler olmaya karar verince dört hastaneye başvurdum. Fakat doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacağını söyleyince endişem arttı. Torunlarımın araştırmaları neticesinde İbrahim hocama geldik. Ameliyatım o kadar yalın kat geçti ki kendime geldiğimde beni operasyon etmediklerini düşündüm. On Paralık kötü hissetmedim. Çok mutluyum. Prostat ameliyatından on paralık kimse kaçmasın, korkmasın. Bu işin kabahatlisi benim.” sözlerine düz verdi.

Share: