Amasra’daki kurtarma kazılarında “tılsımlı damga ıstampa” bulundu

Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenen Amastris Antik Kenti’ndeki kurtarma kazılarında antik Mısırlılara ilgili olduğu değerlendirilen amulet (tılsımlı işaret ıstampa) bulundu.

Milli Terbiye Bakanlığına 2014’te bağışlanan ve meslek inşaatı için esas kazılarına başlanan alanda 2017’üstelik, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen kâh kalıntılara ulaşıldı. Bunun konusunda yapım çalışmaları durdurularak düz koruma altına alındı.

Tarihi kalıntıların çevrim yüzüne çıkarılması amacıyla haziranda Amasra Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Bartın Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında başlatılan kurtarma kazıları sürerken, ünik (bir tane, eşi olmayan) aynı buluntuyla karşılaşıldı.

Piramidal kaşe işaret formundaki amulet, 2 santimetrekare ve piramit şeklinde 0,9 santimetre yüksekliğe topluluk. Amulette, hor uzanmış sağ elde tutulan kılıç ve iki kanat ile kod karakterleri kadar çeşitli işaretler bulunuyor.

“Bu mührün hangi anlamı taşıdığını araştıracağız”

Bartın Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, gazetecilere, amuletin, milattan sonradan 2. yüzyıla tarihlenen ve mermerden inşa edilen tıpkısı Roma yapısında ele geçirilen geçmiş ünik kitap olduğunu söyledi.

Amuletin, taban kısmı dördül, arka kısmı piramidal formda ve obsidyen taşından işlenmiş tıpkı im olduğunu anlatan Çam, şu bilgileri paylaştı:

“Eserin aya kısmında, kazıma çizgilerle betimlenmiş Mısır dininden tanıdığımız Tanrı Bes’in betimlendiği bir figür yer aldığını görüyoruz. Eserin üst kısmındaysa demotik olarak isimlendirilen çarkıt Mısır dinindeki kod karakterleriyle tılsımlı sözlerin saha aldığını görüyoruz. Eserin üzerindeki harf karakterleri birlikte galiba bu entrika ettiği sığınma anlamını işaret etmekte. Benzeri nevi tılsımlı nesne yerine, döneminde bire bir kişinin üzerinde taşıdığı, kötülüklerden, hastalıklardan tevakki etmek veya ne anlamda sakınmak istiyorsa o anlamda üstünde taşıdığı bire bir bilinçlilik yerine tanımlayabiliriz. Anadolu’da, kazılar sırasında Roma tabakasında bulunmuş kuru olduğunu söyleyebiliriz.”

Çam, eserin bulunmasının arkeologlar açısından yüce ve heyecanlandıran tıpkı evolüsyon olduğunu belirterek, “Bu mührün ne anlamı taşıdığını ve üzerinde haiz kişinin tıpkı karabaş mi kült görevlisi mi olduğunu veya bir kişinin keyif ve asayiş üzere mı taşıdığını araştıracağız. Ihtimal bile lejyonda (Roma askeri birlik) işyar tıpkı askerin doğudaki görevi sırasında buraya getirip getirmediğini ortaya çıkaracağız.” diyerek konuştu.

Share: