Alman otomotiv sektörü alarm veriyor!

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Hiçlik Delicesine, Türkiye’nin Otomobili Hamle Grubu (TOGG) ile ilişkin standart, kriter talepleri ve ihtiyaçlara ilişkin süreçleri çok yakından strateji ettiklerini belirterek, alım yerine yerel otomobile ellerinden gelen katkıyı vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Delimsirek, yazılı açıklamasında, TOGG Projesi’nde yavaş yavaş sona yaklaşıldığına bel ederek, tüm Türkiye’nin 2022 böylelikle üretim bandından evvel aracın ineceği haset beklediğini vurguladı.

TOGG’un istihsal bandından indiğinde yükleme altyapısına ait standartların hazır olduğuna dikkati çekici Atmaca, “TOGG bilinen elektrikli olacak. Dünyada dahi enerji tüketiminde var olan değişimlerin tamamının TOGG’birlikte teknolojik olarak uygulandığını ve geliştirilerek uygulanmaya bitmeme edeceğini göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TSE, yükleme altyapısına ilgilendiren iki ayrı standart hazırladı”

Burada iptila edilen konunun, “TOGG istihsal bandından indiğinde, şarj altyapısıyla ait elektrikle ilgilendiren problemlerinin çözülüp çözülmemesi” olduğunu belirten Mecnunca, TSE’nin şarj altyapısına ilişkin iki ayrı standart hazırladığı bilgisini verdi.

Atmaca, sadık bulundukları Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının bu konudaki yönlendirmeleriyle “Elektrikli Vesait ve Elektrikli Komütatör Şarj Sistemleri-Asıl Terimler ve Tanımlar Standardı” ile “Elektrikli Açar Yükleme Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Asayiş Gerekleri Standardı”nı hazırlayıp kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı.

“Evcil otomobilimize tığ bile çalım yerine elimizden mevrut katkıyı vermeye devam edeceğiz”

TOGG’a TSE yerine ulama sunmaya bitmeme edeceklerinin altını çizen Delimsirek, şunları kaydetti:

“Bizim TSE namına durduğumuz yer TOGG’un heyecanla beklendiği dönüş, istihsal bandından indiğinde o otomobili kullanmaya karar vermiş insanların gelişigüzel yükleme altyapısı problemiyle karşılaşmadan iştiyak rahatlığıyla karaca yollarımızda uzlaştırıcı kullanabilir durumda olmaları ve memnuniyetlerinin de faziletli seviyede olmasını realizasyon etmektir. TOGG ile ilişik bambaşka standart yahut kriter talepleri ve ihtiyacı ortaya çıkacak olduğunda tığ süreci çokça yakından izleme ediyoruz ve başlangıçta tedarikli olmaya gayret ediyoruz. Yerel otomobilimize biz de kurum olarak elimizden gelen katkıyı vermeye devam edeceğiz.”

 

Togg CEO’sundan eşit mesajı

 

TOGG CEO’su, domestik otomobilin muadil olacağı modeli açıkladı

 

Otomotiv sektöründen TOGG uyarısı

 

Share: