Aktör Ahmet Özhan, başına geçtiği Cerrahi Tarikatı’na pekâlâ katıldı? İşte hikayesi

Maharetli oyuncu Ahmet Özhan, Ömer Çakır İnançer’in eylül ayında hayatını kaybetmesinin arkası sıra Cerrahi Tarikatı’nın bakir şeyhi oldu. 17 yaşından beri Cerrahi Tarikatı’na mensup olan Özhan’ın tarikata giriş hikayesi üstelik alçalma konusu oldu.

“CAFCAF VE ŞÖHRETİ BIKARAK İNANDIĞI YOLDA YÜRÜDÜ”

Gazeteci Arif Mutlak, Cerrahi Tarikatı’nın kullanılmamış postnişini olan Ahmet Özhan üzerine tanınmayan ve nikbet edilen o gerçeği açıkladı. Özgür, yazısında Özhan’ın tarikata antre hikayesini şu sözlerle anlattı: “Dini yaşantısını çok fazla ayn önünde yaşamayan ve hep sanatıyla yöre planda olmaya özen gösteren sanatkâr Ahmet Özhan’ın Cerrahi Tarikatı’nın yıpranmamış postnişini olması şişman aksiseda uyandırdı. Halbuki Ahmet Özhan tasavvufla ilgilenmeye henüz geçkin başlamadı ki… Çocukken babasının kucağında ilahi mırıldanan tıpkı insandan bahsediyoruz. Münasebet bu kadar şaşırılıyor? Ahmet Özhan danışma kariyerinde zirveyi gördüğü 1970’li yıllarda; cafcaf, unvan, mal ve renkli yaşamı elinin tersiyle itmiş ve kişi inandığı yolda yürümeye başlamış ve istikametinde çakılı-hamle olmuştur.”

“MİSTİK ATMOSFERDEN VE İNSANLARIN HALET-İ RUHİYESİNDEN ETKİLENDİ”

“Ahmet Özhan, geçmiş kendisine 1974 yılında rahmetlik Ömer Çakır İnançer’in daveti üstüne Karagümrük’teki Nüreddin Cerrahi Tekkesi’ni konuşma etmiştir. Tekkede ilk kez benzeri ramazan akşamı teravih namazı kılan Özhan, o mistik atmosferden ve orada mevcut insanların halet-i ruhiyesinden çok etkileniyor. Tıpkı nevi o mekanla frekansı tutuyor. Hem hangi demişler; ‘Yeryüzünde insanın arayışı, ilgili olduğu yeri bulana kadardır…’ İşte bu noktada Ahmet Özhan dahi aradığı yeri yekpare namına 1974 yılında ayrımsız ramazan akşamı Nüreddin Cerrahi Tekkesi’nde buluyor. Teferruatlı yıllardır birlikte dinin beğenilen boyutunu ortaya koyabilmek üzere sakil ceht harcıyor. Ahmet Özhan’ın gökten zembille inip postnişin olmadığı gayet zahir…”

1703 YILINDA KURULDU

Cerrahiler’in Karagümrük’teki Canfeda Camii Sokağı’nda mevcut dergahı, Şehriyâr III. Ahmed yoluyla 1703 yılında Nureddin Cerrahi için yaptırıldı. Tekkede tevhidhane, türbe, erkekler ve kadınlar bölümü bulunuyor. Toplantılara Japonya, İtalya, İngiltere ve ABD’deki müritler üstelik bazen katılıyor.

Cerrahi Tarikatı’nın sonuç eskimemiş postnişini Ahmet Özhan olduShare: