Aksaraylı Esnaf: “Şu Anda Kömür Zengin İşi Oldu. Kömür Fiyatları Natürel Gazı Eski Durumda”

KEMAL SAYGINLIK ATALAY

Aksaray’da 22 yıldır kömür ve odun satan esnaf Mustafa Et, “Şu anda kömür zengin işi oldu. Kömür fiyatları saf gazı bile esbak durumda. Bunun bile yeryüzü büyük sebebi şu dakika birlikte mehabet ocaklarının piyasaya kömür vermemesi” dedi. Esnaf Ulvi Karakuş bile “Kara Kış kapıda hem da çok elem kapıda on paralık olmadığı kadar kırıcı bire bir kış geçeceğini durum ediyorum” diyerek konuştu.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte artan fiyatlar dolayısıyla ısınma sorunu hem vatandaşı hem esnafı düşündürüyor. Aksaray’üstelik kömür esnaflığı eden Şanlı Karakuş, vatandaşı bu kışı baskı günlerin beklediğini belirtti. Karakuş, şöyle konuştu:

“TEMENNI ARTTIĞI İÇİN KÖMÜR FİYATLARI EHLÎLEŞMEK YERİNE ARTMAYA DEVAM ETTİ”

“Ben çıktı global kömür işi yapıyorum Türkiye’dahi birçok kömür madeni kömür ocaklarıyla ve ithalatçı arkadaşlarla çalışıyorum. Kömür fiyatları sabık yıl bağımlı bütün dünyada olan enerjiye olan talepten kıran kömür fiyatları bile artmıştı ama devletimiz buna tedbir almak üzere yerli kömür üreticilerine ve TKİ kömür ocaklarına kapasitelerini arttırmak amacıyla önerilerde bulunmuştu. Bu bile kömür piyasasını müspet etkilemişti. Kömür fiyatlarında az buçuk çöküntü beklerken apansızın Rusya’daki savaştan kaynaklı Almanya, Polonya ve Moldova ülkeleri Rusya’yla alışverişi kesti ve Türkiye piyasasına yönlendiler. Türkiye’birlikte ürettiğimiz kömürün çok olmasına karşın ithal gelen kömürlerle beraber bunlar karıştırılarak Almanya, Polonya ve Moldova’ya satışları söz konusu oldu. Bu ihracat kabilinden gözüken ama ithal ettiğimiz kömürleri kafasız gönderdiğimiz döngüde pazarda murat çokça olunca ve buna dahi bir ilaç alınmayınca lüzumlu istemez piyasadaki kömür stokları tükendi ve bu yüzden irade arttığı amacıyla kömür fiyatları intibak etmek hesabına artmaya devam etti.

“300-400 LİRA OLAN KÖMÜR FİYATI 1500-1600 LİRA OLDU”

Dilek fazla olunca lüzum istemez güzeşte yıl 300-400 liralık bandındaki Trakya Bölgesi’ndeki ocaklardan aldığımız kömür şu anda 1500-1600 liradan müşteri buluyor. Bu yüzden de düşmesi şu anda imkansız üzere. Bu mikro anlamda değil ama devletimizin buna benzeri önlem alarak piyasadaki kömürlerin dışarıya çıkmamasını sağlaması lazım ki fiyatların geriye gitmesi için. Eğer dış satım yapılmazsa bu kömürler bağırsak piyasaya sürülecek olursa kömür haddinden fazla olduğu amacıyla fiyatlar düşecek ve vatandaş haleldar fiyata kömür yakabilecek. Allah’ım herkese hepimize çıdam versin hoşur bu sene haddinden fazla zor benzeri şita bekliyor bizi. İnsanlar şu zaman katıksız gazın fiyatının birlikte farkında değiller vakit kaybetmeden konuşulduğunda kalıyor. Durumun çok daha kısık olduğu konuşulunca anlaşılacaktır.

“KIŞMIRI KIŞ ÇOK ŞIDDETLI KAPIDA”

Bu yüzden natürel gazı kapatıp kömür yakmak isteyen insanlar vardı amma maalesef kömür dahi bir kalem durmadı, fiyatları durmadı bibi bitmeme ediyor. Umarım buna tıpkı çözüm bulurlar. Şu anda bire bir titrem yerel kömür önemsiz evcil dediğimiz kömürün şu anda İç Küçük Asya Bölgesi’nde satış fiyatı 4 bin lira. nitelikli domestik kömür 5000-5500 teklik civarında tonu. İthal kömürler ise 6500-7000 teklik civarında satılmakta. Zemheri kapıda hem da çok şiddetli kapıda hiç olmadığı büyüklüğünde çığlık aynı şita geçeceğini oranlama ediyorum.”

“KÖMÜR ARTIK ZENGİN İŞİ”

22 yıldır kömür ve odun satan başka tıpkısı esnaf Mustafa Vücut ise, “Üniversiteyi bitirdikten sonradan 22 yıldır kömür esnaflığı yapıyorum kömür odun satışı yapıyoruz. İnanın şu anda kömür varlıklı işi oldu. Kömür fiyatları katıksız gazı de geçmiş durumda. Bunun dahi bildirme iri sebebi şu zaman birlikte izzet ocaklarının piyasaya kömür vermemesi. Özel firmalar kömür fiyatlarını sapık derecede yükseltti tabi bunu mazotu, elektriği vesile etti denetim birlikte olmayınca evcil kömür fiyatları ekstrem yükseldi. İthal kömürler dolar bazında geldiği amacıyla tutamıyoruz onlar filhakika aldı başını gitti.

“KÖMÜR TAŞKIN HALİNE GELDİ”

Şu anda kömür oldukça tıpkı çilgin oldu. Yeryüzü kaput kömür şu an 4000 liralık tıpkısı ton bildirme pimpirik yerli kömür 4 bin liralık 7500 liraya büyüklüğünde kömür var. Hava gücü yok şu dakika sattığımız kömürler 15 er bezi 20 er bezi 25 testis şeklinde bir vakitler gelen 2 titrem 3 ton alır giderdi. Sitemle karşılaşıyoruz üzülüyoruz insanların halini görüyoruz. ‘Bu şita pekâlâ çıkacak’ diyor ’15 torbayla şita çıkar mı?’ diyerek sitem ediyorlar amma bizim elimizde olan ayrımsız madde değil. Bizim aldığımız değer mahsus konusunda cüzi miktarda kar koyup satıyoruz bizim elimizde olan tıpkısı madde değil. Kar marjlarımızı haddinden fazla kötü seviyede tutuyoruz iyice insanlara apotr olabilmek amacıyla ama aynı yere kadar kazandırmıyor. Haftalık zam geliyor nakliyeden belde ayırt ediyor kömür fiyatları ayırt ediyor. Şimdi minimal ücrete remiks ati onu birlikte mazeret yazar yılbaşına balaban aynı remiks henüz yansıyacak.

“BU AYLARDA KÖMÜR VE ODUN YETİŞTİREMEZDİK, SATIŞLARIMIZ DURDU”

Bizim satışlarımız çokça durdu satışımız namevcut. Tığ bunu bekliyorduk normalde bu aylarda kömür ve odun yetiştiremiyorduk amma satışlarımız çok durdu. Vatandaş kışı çokça ağırlık geçirecek ululuk dağıtıyor ama dağıtsa dahi herkesin eline geçmiyor. Tıpkı kriteri var aha sigortalı olursa alamıyor üzerinde aynı madde olursa alamıyor. Asgari sevap mahsus yani 5 bin 500 teklik mahiye alıyor ongun aynı kömür alayım dese 6 bin teklik. Devletin az buçuk daha hassas olup denetimleri sıklaştırması lazım vandöz açısından değil yetiştirici açısından sıkılaştırması geçişsiz.”

Share: