Aksaray vukuf: “2. Geleneksel Ağaçören Ceviz Festivali” başladı

Aksaray Valiliği öncülüğünde “2. Geleneksel Ağaçören Ceviz Festivali” gerçekleştiriliyor.

Ağaçören ilçesi aktiflik alanındaki curcuna, Vali Hamza Aydoğdu, YANLIŞSIZ Parti Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu, MHP Aksaray Mebus Ramazan Kaşlı, SELIM Fırka İl Başkanı Hüseyin Altınsoy’un mehterhane eşliğinde küçümseme yürüyüşüyle başladı.

Aydoğdu ve beraberindekiler, kurdele keserek festivalin açılışını yaptı, alanda kurulan stantları gezdi.

İlçedeki ceviz bahçelerinden toplanan cevizler ve yöresel ürünlerin sergilendiği stantlar bağ gördü.

Aydoğdu, gazetecilere, Aksaray’ın en güzelce günlerinden birini daha yaşadığını söyledi.

Ağaçören’de ikinci el koz festivalini düzenlediklerini belirten Aydoğdu, şöyle konuştu:

“Stantları gezdik, her özdek çokça evire çevire. Bu yıl ilçemizde 3 bin 500 ton ceviz hasadı gerçekleştirdik. Ağaçören’in kendine özgü benzeri cevizi var. Bu cevizimizle ait coğrafi işaret alabilmek üzere başvurularımızı üstelik yaptık. Festivalimizde bile ceviz ve cevizle üretilen yüzlerce ürünü tanıtıyoruz. Festivalimiz antrparantez birlikteliğe, kaynaşmaya ve beraberliğe açar oluyor. Ağaçören cevizimizin öncelikle Aksaray’a sonrasında üstelik ülkemize tanıtımını yapacağız. Markalaşmadan lansman yapma şansınız olmuyor. Cevizimiz markalaştığında hem ilçemizi hem dahi Aksaray’ı çok dolgunca şekilde tanıtacağız. Festivalimize emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Etkinlikler kapsamında, ceviz toplama, çocuk oyunları, el oyunları gösterisi sonrası Malaklı köpeği ve Hasan Dağı atları gösterisi düzenlendi.

İki dönüş sürecek festival, mütenevvi yarışmalarla bitmeme edecek.

Share: