Akrep zehrinin bicik kanseri tedavisinde kullanılması amacıyla umutlandıran araştırı

Şanlıurfa’üstelik Harran Üniversitesi (HRÜ) akademisyenlerince yapılan çalışmada, esmer akrep zehrinin memedeki kanserli hücreyi yok olması üzere tetiklediği, alışılagelen hücrelere ise kötülük vermediği tespit edildi.

HRÜ’den yapılan açıklamada, üniversitenin bilimsel amaçlı kurduğu Akrep Venom Merkezi’nde, Şanlıurfa ve yer illerinde zehirli akreplerin tespiti, kişi durumları, nüfus dinamizmlerinin belirlenmesi, laboratuvarda üretilmesi, kırıcı sağımı, tagaddi ve zehir kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi üstüne koskocaman icraat yapıldığı belirtildi.

Rektör Prof. Dr. Sabri Çelik’in desteğiyle akrep zehri laboratuvarı ve üretim tesisinden elde edilen ayrımlı zehirlerin değişik araştırma alanlarında kullanıldığı dile getirilen açıklamada, Bilim- Gökçe Yazın Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Hekim Öğretim Üyesi Delice Yer koordinatörlüğünde Akrep Venom Araştırı Grubu’ndaki akademisyenlerin anti amansız hastalık, antimikrobiyal ve tıptaki gayrı kullanımı üzerinde bilimsel çalışmalar yürüttükleri kaydedildi.

HRÜ Tababet Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Koyuncu ve ekibi eliyle meme kanserleri amacıyla kuyruklu zehrinden antikanser reçete geliştirme çalışması kapsamında elde edilen sonuçların dahi paylaşıldığı açıklamada, kuyruklu zehirlerinin kanserin ilerlemesine alın çalışkan birçok biyoaktif bileşiği içerdiği anlatım edildi.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Doç. Dr. Koyuncu, esmer kuyruklu zehrinin çalkantı donör tıbbi beklentileri olup aynı derman adayı olma potansiyeli mevcut genişlik pahalı ve ölümsek üzücü olduğunu, biraz akrep zehrinin peptidinin bir nice hastalıkta imge verici olduğunu belirtti.

Akreplerin incitici içeriğinin türlerine ve yaşadıkları ortama bakarak mübayenet gösterdiğini, bu nedenle tıpkı doğruluk ilişkin akrep zehirlerinin değişik farmakolojik etkileri olabileceğine meni eden Koyuncu, Şanlıurfa’bile ruhlu kara kuyruklu türünün zehrinin metabolit profili ve anti amansız hastalık özelliğini araştırdıklarını dile getirdi. Koyuncu, şunları ifade etti:

“Strüktürel ve işlevsel spesifikliği zımnında kuyruklu peptidleri, özellikle kanser, duygu ve yaradılış hastalıkları ve sair muafiyet sistemi yetmezlikleri hastalıkları üzere spesifik ilaçların geliştirilmesinde rahat namına kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ruh dürtü yöntemi ile akreplerden toplanan zehirler el işi tabi tutularak 3-10 kDa arasındaki büyüklüğe ehil elem fraksiyonları elde edildi. Elde edilen dağ fraksiyonlarının on farklı kanser (bicik, kestanecik, akciğer, sütun vb.) ve alışılagelen hücreler üzerindeki anti-amansız hastalık külfet ve güçlük mekanizması incelendi. Çalışma sonucunda akrep zehrinin en cıvıl cıvıl anti-kanser etkiyi bicik kanseri üzerinde apoptozis dediğimiz ölüm mekanizmasını tetikleyerek gösterdiği, antrparantez normal bicik hücrelerine dahi engel vermediği tespit edildi. Bu etkinin daha ayrıntılı araştırılması ve erek molekülün tespitine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Etkili peptidin tespiti ile kuyruklu zehrine icap kalmadan ilacın sentetik namına üretilmesi olabilir olacak.”

Share: