AKPM Üyesi Emine Fer Günay, AKPM Güz Dönemi Toplantısını değerlendirdi

SELIM Tümen Eskişehir Saylav ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi Emine Vazıh Günay, AKPM toplantısına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günay, yaptığı mukayyet açıklamada, bire bir hafta boyunca süren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Güz Dönemi Toplantısının tamamlandığını belirterek, Avrupa’da gündemde olan bütün konuların bir şekilde Türkiye’yi ilgilendirdiğini kaydetti.

Genel asamble toplantısında Batı Balkanlar ile ilgili Türkiye’nin duruşunu açık şekilde anlatım ettiğine değinen Günay, şunları bildirdi:

“Mağrip Balkanlar’dahi genişleme sürecini desteklediğimizi, bunun hem bölge ve KEZ hem bile kıta amacıyla tıpkı kazanım olduğunu vurguladım. Başka yandan Avrupa genişlemesinin gündemden düştüğü, taşkın milliyetçiliğin, ırkçılığın ve İslam karşıtlığının güçlendiği benzeri dönemde esasen Avrupa vizyonunu güçlendirecek ve Avrupa demokratik değerlerine güveni baştan mensur edecektir. Bölgede hakimiyet inşa etmek üzere engelleme eden üçüncü tarafları de engelleyecek, düzenlilik ve istikrar için koca olan benzeri adım olacaktır.”

Günay, ” Rusya’nın Ukrayna’ya alın saldırganlığı” başlıklı raporun toplantının sunma mehabetli gündem konularından biri olduğunu aktırdı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve askeri varlığı ile koca hakları ihlallerinin arttığı ve siyasi gayeli işkencelere varan durumlar ile karşı karşıya kalınan Kırım’ı üstelik konuştuklarını tamlayan Günay, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak Ukrayna ve Rusya savaşı üstüne duruşumuz nettir. Cumhurbaşkanımız bölgedeki sulh ve balans üzere çevre ortada diplomatik girişimlerini sürdürürken, seçkin devir kendisinin birlikte vurguladığı gibi Ukrayna’nın yerey bütünlüğü ve egemenliği temelinde bu savaşın adaletli bire bir barışla sona erdirilmesi gerektiğini belirttik. İki heybetli takrir verdik, hem Siyasal İşler Komisyonu’nda hem dahi Umumi Kurul’birlikte akseptans edilmesini sağladık. Bunlardan ilki Sayın Cumhurbaşkanımızın tahıl koridoru açarak, gıda krizini engellediği konusu, ötekisi üstelik Türkiye’nin açıklık buluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin gerçekleşmesi. Türkiye’nin rolü konusunda önemli önergelerin akseptans edildiği ve dış politikamızı destekleyen bu raporun akseptans edilmesi önemlidir.”

Emine Ziyalı Günay, AKPM Denetleme Komitesinin hazırladığı Türkiye raporunda ipsiz sapsız bölümler olduğuna dikkati çekerek, “Söz Gelişi adil ve müstakil seçimlerin garanti altına alınması çağrısı oldukça ilginç. Türkiye’üstelik seçimlere iştirak oranı ve seçim ortamı ayn önüne alındığında, halkın iradesi bağımsız ve adaletli biçimde sandığa yansıyor. Dezenformasyon Yasası’nın AİHM marifetiyle garanti altına alınan tabir özgürlüğüne bariyer olacağı tez ediliyor. Meğer KEZ’bile yürürlüğe girecek Sayısal Hizmetler Yasası ile amacı aynı, nefret söylemi, dezenformasyon ve yapmacıklı ürünlere alın daha aceleci ve daha mebzul önlemler ahzetmek.” ifadelerini kullandı.

Share: