Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

– Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, şita aylarında yüzeyi tamamen bankiz kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Iye ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile havza halkının akınına uğruyor.

Türkiye’nin yüce turizm merkezlerinden olan Ardahan’daki Çıldır Gölü, topluluk olduğu saf yapısı ve güzellikleriyle seçkin zaman ağırladığı yerli ve ecnebi turistlerin rabıt odağı oluyor. Bahir seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik alanı ile Van Gölü’nden sonraları Şarki Anadolu Bölgesi’nin ikinci balaban gölü.

Termometrelerin 32’yi gösterdiği kentte, müfrit sıcaktan bunalan gençler soluğu Çıldır Gölü’nde aldı. Hele gün ortası saatlerinde, çoluk çocuk havanın iyicene ısınmasıyla birlikte Çıldır Gölü’nün buz kabil sularına atladı. Ferahlamak için suya giren gençler, itici suyun keyfini çıkarttı.

Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek üzere soluğu Çıldır Gölü’nde aldıklarını belirten Muhammet Mualla Aksungur, “Çıldır Şark Küçük Asya Bölgesinin bildirme domuzuna yerlerinden birisi. Doğudan batıya göçün bildirme büyük nedenlerinden deniz, çekicilik ve zaman gelmekte. Şu anda burada deniz yok ama Çıldır gölü o görevi görüyor. İnsanlar burada serinliyor. Bura serinlemek isteyenlerle komple; Çıldır gölü yeşilliği, gündüz ve müvellidülhumuza itibarıyla kıymetli bire bir düzlük” dedi.Share: